eReport.sk
Premiér Robert Fico dal jasne najavo, že médiá už tento štát riadiť nebudú. Foto: yt/@smersocialnademokracia

VIDEO Fico: Pán prezident Pavel, ja suverenitu Česka rešpektujem! Prečo má suverénne stanovisko Smeru zhoršiť naše vzťahy?

„Vážený pán prezident Českej republiky, zaznamenal som, že ste počas svojej cesty po USA hovorili o narušení vzťahov Česka a Slovenska, pokiaľ by som po voľbách zostavil vládu. Vaše vyjadrenie je veľmi bizarné vo svetle faktu, že som držiteľom vysokého českého štátneho vyznamenania Rad Bieleho leva práve za budovanie vynikajúcich vzťahov medzi našimi bratskými krajinami.“ Hovorí to predseda strany SMER – Slovenská sociálna demokracia Robert Fico vo zverejnenom videu.

Reaguje tak na vyjadrenie Petra Pavla, ktoré priniesli české médiá, ako napr. denikn.cz, že „vzťahy Česka a Slovenska by sa v prípadě vládnutia Roberta Fica zhoršili“.

„Súčasne je veľmi mrazivé, ak ako hlava ČR hovoríte o zhoršení tradične nadštandardných česko–slovenských vzťahov len preto, lebo na východ od rieky Morava by mohli vládnuť politici so suverénnymi názormi,“ hovorí ďalej Fico.

Robert Fico reaguje na vyjadrenia českého prezidenta Petra Pavla.

Zdroj: youtube/@smersocialnademokracia

Fico: Ukrajina v NATO je riziko pre svetový mier

„Áno, priznávam, na vojnu na Ukrajine, ktorá je jediným dôvodom Vášho vyhlásenia, mám iný názor. Som proti ďalšiemu vyzbrojovaniu Ukrajiny. Pretože predlžovanie konfliktu vedie len k zbytočným obrovským stratám na ľudských životoch bez akéhokoľvek posunu v riešení konfliktu. Presadzujem myšlienku okamžite zastaviť vojenské operácie a ihneď začať rokovať o mieri. Viem, že rokovania budú náročné a zdĺhavé. Ale lepšie zastaviť vojnu a desať rokov rokovať, ako nechať Ukrajincov a Rusov, aby sa ďalších desať rokov bez výsledku zabíjali,“ pokračuje líder Smeru vo vyjadrení.

Dodáva, že má iný názor na účinnosť protiruských sankcií, ktoré poškodzujú viac EÚ ako Ruskú federáciu. „Áno, považujem prípadné členstvo Ukrajiny v NATO za rizikový faktor pre celosvetový mier. Áno, som za autonómiu EÚ v zásadných zahranično-politických a bezpečnostných otázkach. EÚ má svoje postoje formovať v rovnocennom dialógu s USA. A nie len slepo a nekriticky kopírovať americké záujmy,“ uvádza Fico.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rozmohol sa nám tu taký nešvár
  2. Von der Leyen sa pustila do Žilinku

Fico: Má to byť zdvihnutý prst?

„Prečo, pre Boha, a to sa pýtam s plnou vážnosťou, majú tieto suverénne stanoviská slovenskej sociálnej demokracie viesť k zhoršeniu česko-slovenských vzťahov? Má to byť neadekvátne zdvihnutý prst? A varovanie adresované slovenským voličom, že voľba slovenskej sociálnej demokracie bude viesť českú politickú reprezentáciu k úmyselnému zmrazeniu česko-slovenských vzťahov?,“ pýta sa líder Smeru. Pokračuje: „Ak bol toto účel Vášho vyjadrenia, neprijateľne zasahujete do priebehu slovenskej volebnej kampane. A ja to musím rázne odmietnuť. Toto som si nikdy vo vzťahu k českej politickej scéne nedovolil, lebo rešpektujem suverenitu ČR a jej vnútorné záležitosti.“

„Vážený pán prezident, nie je zhoršenie vzájomných vzťahov, ktorým strašíte slovenského voliča kvôli našim iným názorom, príliš veľkým rizikom, obrovskou cenou za malú, politicky prakticky bezvýznamnú službu, ktorú robíte slovenskej prezidentke Zuzane Čaputovej? Prezidentke, ktorá otvorene vyjadruje nepriateľstvo k slovenskej sociálnej demokracii a ktorá súhlasila s bezprecedentným zneužívaním trestného práva na likvidáciu opozície, aby nemohla byť úspešná v parlamentných voľbách 30. septembra?,“ pokračuje vo vyjadrení Fico.

Fico: Vaše vyhlásenie na našich pozíciách nič nezmení

„Vážený pán prezident, Vaše vyhlásenie nezmení nič na našich suverénnych pozíciách. A nezmení nič ani na postojoch Sloveniek a Slovákov, z ktorých väčšina nepripisuje hlavnú zodpovednosť za vojnu na Ukrajine Rusku a z ktorých polovica považuje USA za bezpečnostnú hrozbu,“ vysvetlil Robert Fico.

Dodáva: „Vážený pán prezident, chcem Vás ubezpečiť, že bez ohľadu na to, či slovenská sociálna demokracia bude vo vláde alebo v opozícii, budeme si Vašu krajinu mimoriadne vážiť a budeme s úctou rešpektovať každý odlišný postoj, ktorý Vy osobne alebo česká politická reprezentácia zaujme. Tak som bol vychovávaný rešpektovať iný názor.“ Líder Smeru tiež očakáva, že tak isto sa bude každý stavať aj k ich legitímnym stanoviskám.

Český prezident Pavel sa obul do Ruska
Český prezident Petr Pavel v USA povedal, že vzťahy ČR a SR by sa v prípade vládnutia Roberta Fica zhoršili. Foto: tasr/ap

Česko a Slovensko si zaslúžia vzájomný rešpekt

„Žijeme v zvláštnej dobe. Ten, kto podporuje mier, je vojnový štváč. Ten, kto podporuje vojnu, je mierový aktivista. Počas 10 rokov pôsobenia vo funkcii predsedu vlády SR som zažil siedmych českých premiérov a dvoch českých prezidentov. A prakticky so všetkými som mal nadštandardné, priateľské vzťahy. Veľmi si želám, aby to tak bolo stále,“ analyzuje Fico.

„Mimoriadne si vážim, že dvaja velikáni českej modernej politiky z opačných brehov politickej rieky – pán prezident Zeman a pán prezident Klaus – zaželali slovenskej sociálnej demokracii do nasledujúcich parlamentných volieb všetko dobré. Nebudem hľadať žiadne zámienky ani vytvárať žiadne dôvody na konfliktné situácie. A preto budem považovať Váš zásah do slovenskej predvolebnej kampane kvôli inému legitímnemu názoru len za nedorozumenie. Česká a Slovenská republika si zaslúžia vzájomnú úctu, rešpekt, priateľstvo,“ uzatvára líder Smeru Robert Fico.

Zdroj: smer-ssd


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico: Pán prezident Pavel, ja suverenitu Česka rešpektujem! Prečo má suverénne stanovisko Smeru zhoršiť naše vzťahy?

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php