eReport.sk
Robert Fico a jeho spolustraníci na tlačovke SMeru - SSD v utorok 16. mája.
Robert Fico a jeho spolustraníci na tlačovke SMeru - SSD v utorok 16. mája. Foto: youtube

VIDEO Fico chce od Čaputovej vlády jasné odpovede: Čo všetko sa vyviezlo na Ukrajinu?

Vedenie strany SMER – SSD dnes na tlačovej besede odprezentovalo dve požiadavky na prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, týkajúce sa novovymenovanej vlády SR. Predseda opozičnej strany Robert Fico zopakoval, že podľa sociálnych demokratov vznikla vláda protiústavne a bez diskusie s parlamentom, od ktorého budú Ľudovít Ódor a jeho ministri čoskoro žiadať vyslovenie dôvery.

Navyše v tejto vláde vraj nie je jediný človek, ktorý by reprezentoval sociálnodemokratické názorové spektrum.

Rasťo Ekkert nahral tlačovú konferenciu lídra strany SMER – SSD a jeho kolegov. Robert Fico odprezentoval dve požiadavky.

Zdroj: youtube/ereport

Smer má konkrétne návrhy zákonov

„Včera vláda Zuzany Čaputovej preukázala veľkú mieru odhodlania pracovať a táto vláda sa bude snažiť získať dôveru Národnej rady Slovenskej republiky, je podriadená národnej rade a národná rada ju kontroluje. Myslíme si, že hneď treba začať pracovať. A keďže to je taká zvláštna vláda pani prezidentky, našou povinnosťou v parlamente je teraz žiadať túto vládu o konkrétne výkony,“ uviedol Fico vo svojom stanovisku.

Smer sa nedávno stretol za okrúhlym stolom s rôznymi záujmovými skupinami, s ktorými sa snažil vytvoriť návrhy opatrení na boj s rastúcimi cenami potravín. Pracovná skupina, na ktorej sa zúčastnila aj vtedajšia vládna strana Sme rodina, prišla k niekoľkým záverom. Tie však samotná vláda nepodporila, lebo sú z dielne Smeru a v parlamente zatiaľ prešli len cez prvé čítanie. Smer chce teraz od úradníckej vlády, aby opatrenia, na ktorých sa zhodla širšia verejnosť, presadzovala.

Od vlády chcú riešenie cien potravín

„Minulý týždeň sme doručili do podateľne úradu vlády návrh, aby vláda Slovenskej republiky predložila do Národnej rady Slovenskej republiky návrh na skrátené legislatívne konanie vo veci zákonov, ktoré sa týkajú zdražovania potravín. Ste informovaní, že v prvom čítaní v národnej rade prešli všetky tri návrhy. Návrhy, ktoré sme predložili po konzultáciách s predstaviteľmi poľnohospodárov, prvovýrobcov, spracovávateľov a obchodníkov,“ uviedol Fico.

Smer sa v rámci týchto návrhov snaží odpustiť potravinárom odvody na šesť mesiacov, čo by predstavovalo zníženie ceny práce o štvrtinu. Ďalej boli predložené dva návrhy zákonov, ktoré sa týkajú cenovej regulácie, pričom jeden obsahuje povinnú reguláciu, ak vzniknú na to všetky podmienky a ďalej môže ministerstvo financií pôsobiť aktívnejšie, pokiaľ ide o boj proti drahým potravinám.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Richard Sulík.
  2. Tlačová beseda strany HLAS -sociálna demokracia. Foto: ereport
  3. Mení sa Únia na totalitnú organizáciu?

Máme vôbec nejaké zbrane?

Druhá požiadavka Smeru na novú vládu sa týka bezpečnosti SR. Z pozície predsedu Výboru pre obranu a bezpečnosť bol odvolaný Juraj Krúpa, tento výbor je teda dnes nefunkčný, čo znamená, že neexistujú žiadne kontrolné nástroje voči ministerstvu obrany a voči zložkám, ktoré zabezpečujú výkon polície.

„Opakovane sme v minulosti žiadali, aby vláda predložila informáciu, čo všetko sa vyviezlo na Ukrajinu. Ale nás najmä zaujíma, v akom stave sú naše zásoby munície. Pretože máme interné informácie, že krajiny strednej a východnej Európy majú obrovský problém, pokiaľ ide o muníciu. Odchádzajúci minister Naď odmietal akékoľvek informácie tohto typu dať na stôl. Včera sa prezentoval smiešnym pamfletom. Ani nevieme, kto ho vlastne podpísal, pokiaľ ide o analýzu, že či mohli alebo nemohli darovať na Ukrajinu stíhačky Mig-29. Preto druhá požiadavka na vládu, ktorá nemá zatiaľ dôveru v parlamente je, aby sa nový minister obrany v čo najkratšom čase stretol s poslaneckým klubom strany SMER – slovenská sociálna demokracia. Chceme sa baviť s ministrom, či je pripravený prevziať zodpovednosť za to, čo napáchal v rezorte Naď. Či je pripravený prevziať zodpovednosť za to, že zorganizoval odovzdanie zbraní, ktoré nemohol odovzdať na Ukrajinu,“ uvádza Fico.

Fico sa domnieva, že sa hrubo porušoval zákon. A pýta sa, čo by sa stalo, keby sme boli nútení použiť svoje ozbrojené sily. Či by vojaci mali čím strieľať a brániť sa!

Problémy Všeobecnej zdravotnej poisťovne

Fico tiež potvrdil, že postupne bude jeho strana ďalej žiadať o vyjadrenie a urýchlené konanie ministra zdravotníctva. Ide o akútnu situáciu vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Tá za tri mesiace urobila dlh 50 miliónov a hrozí, že to bude 200 miliónov. Samotná zdravotná poisťovňa hovorí, že pokiaľ ju nedofinancujú, nebudú peniaze na platy zdravotníkov už počas leta. A môže dôjsť k úpadku samotnej poisťovne. Rovnako hovorí, že vzhľadom na to, že niektoré nemocnice nie sú zazmluvnené, výrazne môže stúpnuť počet úmrtí. Nakoľko im nebude poskytnutá elementárna zdravotná starostlivosť.

Líder Smeru na záver zopakoval, že vláda by mala začať spolupracovať s parlamentom. A to tým, že predloží návrhy na skrátené konanie vo veciach, ktoré sa týkajú zdražovania potravín, ktoré je enormné.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico chce od Čaputovej vlády jasné odpovede: Čo všetko sa vyviezlo na Ukrajinu?

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre