eReport.sk
Maroš Žilinka, foto: tasr

Exprokurátor o snahe zrušiť paragraf 363: Začiatočník môže zrušiť uznesenie, no Žilinka nie? Nie je to choré?


Už zákaz negatívnych pokynov považujú niektorí prokurátori za idiotský a zrušenie paragrafu 363 by to ešte zaklincovalo. Hodnotí snahu koaličných politikov o zmenu právomocí generálneho prokurátora Maroša Žilinku bývalý riaditeľ trestného odboru generálnej prokuratúry a v súčasnosti advokát Milan Valašik. Dodáva, že paragraf 363 má v našom právnom poriadku nezastupiteľné miesto.

Humbuk okolo paragrafu vyvolalo koncom augusta zrušenie obvinení voči exriaditeľovi SIS Vladimírovi Pčolinského a oligarchovi Jaroslavovi Haščákovi zo strany generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Ten na to využil spomínaný paragraf pričom poukázal na množstvo porušení zákona zo strany vyšetrovateľov a prokurátorov v oboch prípadoch. Koaliční politici, okrem tých zo Sme rodina, Žilinkove rozhodnutie verejne skritizovali a avizovali, že oprášia programové vyhlásenie vlády kde sa hovorí o „preskúmaní zúženia právnej úpravy paragrafu 363″. Objavili sa aj hlasy o jeho úplnom zrušení.

Čo ak chýbajú dôkazy, ale prokurátor to nezamietne?

Bývalý prokurátor a v súčasnosti advokát Milan Valašik je veľkým odporcom týchto vládnych plánov. Pre ilustráciu uvádza príklad človeka, ktorý bol obvinený zo závažného trestného činu. „Napriek chýbajúcimi dôkazom okresný prokurátor jeho sťažnosť zamietol. Ani po vyše roku nebolo vyšetrovanie skončené. Obrátil sa s podnetom na krajskú prokuratúru. Nadriadená prokuratúra mu po čase oznámila : Preskúmali sme Váš podnet a zistili sme, že je oprávnený. Skutočne ani po vyše ročnom vyšetrovaní neboli zistené žiadne dôkazy o vašej vine ani nemožno očakávať, že sa nejaké nájdu. Vaše trestné stíhanie, ako úplne bezdôvodné, by malo byť zastavené,“ načrtol právnu situáciu Valašik a pokračoval ďalej.

„Žiaľ podľa platného zákona o prokuratúre má nadriadený prokurátor zakázané dať podriadenému negatívny pokyn. Okresný prokurátor zrejme podá na vás obžalobu. V priebehu roka rozhodne súd, ak vás oslobodí, okresný prokurátor podá odvolanie, ale ani to mu nemôžme zakázať, lebo by to bol negatívny pokyn. Obvinený sa obrátil na GP a ten obvinenie zrušil podľa paragrafu 363 Trestného poriadku,“ uzavrel príbeh advokát, ktorý sa ale pýta čo by sa v tomto prípade dialo, ak by poslanci paragraf zrušili.

„Modelujeme situáciu, že NR SR toto ustanovenie zruší. A tak občan dostane z generálnej prokuratúry rovnakú odpoveď ako z krajskej prokuratúry. S dovetkom, že tento postup je v súlade s vôľou poslancov NR SR. Kocúrkovo? Nadriadení prokurátori zistia bezdôvodne trestne stíhanie alebo vážne pochybenia v postupe podriadených a nemajú kompetenciu to napraviť?“ kladie si otázky Valašik.

Idiotský zákaz negatívnych pokynov

Dodáva, že na okresnej prokuratúre pritom mohol rozhodovať niekto, kto ešte nemá prax, je nekvalifikovaný alebo dokonca koná v zlom úmysle. „Už zákaz negatívnych pokynov považujú prokurátori za idiotský a zrušenie paragrafu 363 TP by to zaklincovalo. Zákaz negatívnych pokynov aj paragrafu 363 sa odôvodňuje tým, že sa tým bráni tomu, aby sa nezastavovalo trestné stíhanie “našich” ľudí. To ale na druhej strane znamená, že prokurátori okresných prokuratúr sú neomylní géniovia ? A prokurátori krajských a generálnej prokuratúry nie sú náhodou kvalifikovanejší?“ pýta sa na diaľku politikov, ktorí volajú po zmene ustanovenia.

Zdôrazňuje, trestné stíhanie môže pritom človeku ľahko zničiť život. „Mysleli nato niekedy páni poslanci? Spomínaný človek bol prepustený zo zamestnania, chcel podnikať , ale ako obvinenej osobe mu banka odmietla dať úver, skončil ako poľovník, lebo mu zobrali zbrojný preukaz, dožil sa rozvratu v rodine a manželka sa s ním rozviedla. A to napriek tomu, že krajská aj generálna prokuratúra považovali jeho trestné stíhanie za nezákonné!“ zakončil hypotetickú úvahu Valašik.

„Prokurátor na okresnej prokuratúre – povedzme začiatočník – má právo zrušiť uznesenie vyšetrovateľa aj zastaviť trestné stíhanie. Generálny prokurátor to právo nemá mať? Nie je to choré?“ rozohnil sa bývalý prokurátor.

Viac článkov o paragrafe 363 nájdete tu:

  1. Mária Kolíková (Za ľudí).
  2. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka počas brífingu.
  3. Veronika Remišová (Za ľudí)
  4. Generálny prokurátor SR Maroš Žilinka.
  5. Baránik chce "silou mocou" odobrať Žilinkovi zákonnú právomoc

Upozorňuje, že mnohí “odborníci”, ktorí zdôrazňujú, že rozhodovať majú súdy ako kolektívny orgán si asi nevšimli, že absolútnu väčšinu vecí dnes rozhodujú samosudcovia. „Veď aj v aktuálne pojednávaných veciach exprokurátorov JUDr. Kováčika a JUDr. Trnku pojednávajú samosudcovia. A to sú veľké veci. Otázka môže byť, prečo je jeden sudca múdrejší ako jeden prokurátor. Senáty konajú až v odvolacích konaniach, ktoré môžu a nemusia byť,“ uzavrel Valašik.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exprokurátor o snahe zrušiť paragraf 363: Začiatočník môže zrušiť uznesenie, no Žilinka nie? Nie je to choré?

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre