eReport.sk
Ľubica Rošková na snímke z apríla 2012 v NR SR počas skladania poslaneckého sľubu.
Ľubica Rošková na snímke z apríla 2012 v NR SR počas skladania poslaneckého sľubu. Foto: tasr

Exposlankyni Roškovej prihára. Bývalú smeráčku navrhuje vyšetrovateľ obžalovať

Prípad bývalej okresnej šéfky strany Smer-SD Ľubice Roškovej naberá na obrátkach. Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) podal návrh na jej obžalobu. Exposlankyňa čelí obvineniu zo zločinu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie (EÚ) sčasti v štádiu pokusu a z prečinu subvenčného podvodu. O ďalšom postupe rozhodne špeciálna prokuratúra. Pre TASR to potvrdil vedúci oddelenia komunikácie Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Vyšetrovateľka Policajného zboru SR ukončila v predmetnej trestnej veci vyšetrovanie s návrhom na podanie obžaloby. Dozorujúci prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry po jeho naštudovaní rozhodne o ďalšom postupe,“ doplnil pre TASR hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan. Podľa Slivkových slov prípravné konanie voči spoločnosti Agro Porúbka Ľubice R. zastavila NAKA s poukazom na zákon o trestnej zodpovednosti právnických osôb.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Veronika Remišová (Za ľudí).
  2. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR Veronika Remišová počas konferencie Korupcia v eurofondoch.

Prípad medializovaný začiatkom roka 2018 súvisí s neoprávnenými platbami, ktoré Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) vyplatila firme Agro Porúbka. Pri analýze informačného systému vtedy PPA zistila, že Výskumný ústav pôdoznalectva a ochrany pôdy (VÚPOP) zlyhal pri aktualizácii plôch nad ortofotomapami a verifikoval v systéme aj plochy, ktoré tam nemali byť. Išlo napríklad o chybnú deklaráciu, že parkovisko je orná pôda. Hĺbkovou kontrolou sa tiež ukázalo, že Agro Porúbka žiadala podpory na plochu v súčte 470 hektárov v 170 rôznych pôdnych blokoch na území východného Slovenska.

Ako pre TASR uviedla PPA, aktuálne exekúciou od tejto firmy vymáha spolu takmer 206.000 eur plus penále. Od spoločnosti, na ktorú bol medzičasom vyhlásený konkurz, sa jej dosiaľ podarilo vymôcť necelých 16.000 eur. V súvislosti s medializovanými informáciami pozastavil Smer-SD Ľubici R. členstvo v strane.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exposlankyni Roškovej prihára. Bývalú smeráčku navrhuje vyšetrovateľ obžalovať

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti