eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Expert WHO o očkovaní: Ak bude Slovensko ako Bratislava, tretia vlna môže dopadnúť inak!


Kedy konečne začne pôsobiť odborníkmi sľubovaná kolektívna imunita? A bude tretia vlna na Slovensku rovnako hrozivá ako bola druhá? Lekár, expert WHO, a člen konzília Jozef Šuvada hovorí, že to bude záležať od výskytu nových mutácii, percenta zaočkovaných, ale aj regionálnych rozdielov v krajine.

Hovorí sa o nej od začiatku pandémie, no parametre na jej docielenie sa podľa názorov vedcov stále menia. Ako sme na tom teraz a kedy príde k vytúženej všeobecnej imunitnej ochrane? „Na dosiahnutie takzvanej komunitnej imunity, ktorá sa dá získať hromadným preočkovaním populácie ako to vidíme v Izraeli, či na Novom Zélande, bude potrebné zaočkovať v SR asi 80-85 percent populácie Slovenska,“ uviedol Jozef Šuvada pričom doplnil, že na mysli má najmä tzv. indický variant.

Kolektívna imunita je výrazne naviazaná na konkrétnu mutáciu. „Keby vírus nemutoval a mali by sme tu stále iba čínsky tzv. „Wuchanský variant“ z roku 2019, postačovala by 65 percentná zaočkovanosť populácie. Ak nedosiahneme požadovanú úroveň zaočkovanosti, mohli by nás nepríjemne prekvapiť nové mutácie, ktoré môžu vzniknúť v ktorejkoľvek krajine,“ vysvetlil lekár.

Upozornil, že na tvorbe nových variantov sa podieľa skoré uvoľňovanie protiepidemických opatrení a ich nedodržiavanie. Zvlášť pri stále sa meniacom víruse. „Ak si zoberieme len fakt, že oproti pôvodnému čínskemu Wuchanskému variantu vírusu bol takzvaný britský variant o 70 percent infekčnejší, tak indický variant je oproti britskej mutácii až o 60 percent infekčnejší,“ zdôraznil odborník WHO.

Lekár Jozef Šuvada – Foto: tasr

Záleží aj na type vakcíny

Otázne je aká silná bude v prípade zavlečenia novej mutácie tretia vlna u nás. Tu zohrajú rolu aj regionálne rozdiely. „Ak by úroveň očkovanosti obyvateľstva bola obdobná ako v Bratislave, dalo by sa predpokladať, že by priebeh ďalšej vlny mal byť významne slabší, čo do počtu vývoja ťažkých foriem infekcií a úmrtí. Avšak distribúcia zaočkovanosti je nateraz stále nízka,“ zhodnotil celoslovenské čísla.

Pri nedostatočnej kolektívnej imunite bude dôležité aj konkrétna očkovacia látka. „Jednotlivé postihnutie infikovaných osôb a závažnosť COVID-19 bude závisieť aj od účinnosti tej-ktorej očkovacej látky a od stavu odpovede na podanie očkovacej látky u tej ktorej očkovanej osoby,“ poznamenal.

Napríklad AstraZeneca má nízku účinnosť proti juhoafrickému aj indickému variantu. Vymazať odpoveď organizmu na podanie vakcinačnej látky u očkovanej osoby môžu podľa Šuvadu napríklad aj nádorové ochorenia.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Expert WHO o očkovaní: Ak bude Slovensko ako Bratislava, tretia vlna môže dopadnúť inak!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre