Vo Veľkej Británii tento týždeň uvoľnili opatrenia a zrušili prikázané nosenie rúšok v interiéri, povinné rozostupy a kapacitné obmedzenia pre kultúru a šport. A to napriek tomu, že v krajine sa zvyšuje kvôli delta variantu počet infikovaných ľudí. U nás je prírastok nových prípadov minimálny a všetky okresy sú v COVID-automate zelené. No rúška si dať dole stále nemôžeme. Zmeniť by to však mohlo nové nastavenie, ktoré sa už pripravuje. Podľa odborníka Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Jozefa Šuvadu to však nie je dobrý nápad!
O tom, že aktuálne pravidlá COVID-automatu sú neaktuálne a treba ich zmeniť, hovorí odborná obec už dlhšie. Rezort zdravotníctva sa už dal do prípravy jeho úprav a pripúšťa, že jednou z noviniek môže byť aj zrušenie povinnosti nosenia rúšok vnútri v zelených okresoch. „Je to jedna z alternatív, o ktorej sa rokuje pri príprave nového COVID-automatu,“ uviedla pre portál aktuality.sk hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.
Rozumné je ešte počkať
Lekár, expert WHO a člen konzília Jozef Šuvada varuje pred podobným krok. „Je to stále rizikové, potrebujeme viac dát. Keď očakávame tretiu vlnu, respektíve epidémiu delta variantu je rozumné vyčkať kým prejde a potom sa dá zvažovať aj možnosť eventuálneho zrušenia nosenia rúšok pre istú skupinu alebo pre všetkých,“ myslí si zdravotnícky odborník. Dodáva, že k odloženiu rúšok môže dôjsť len pri priaznivom vývoji situácie.
„Istotne sa dá nad touto témou uvažovať v strednodobom hľadisku, ale nateraz si myslím, že v krátkodobom čase hlavne s očakávaním novej epidémie to nie je vhodná doba. Myslím najbližšie týždne, mesiace, na jeseň by to možno už bolo možné,“ odhadol Šuvada čas, kedy by sme mohli dať rúškam zbohom.
V Británii zhasína, nás len čaká
Ďalej hovorí, že ak by sa neobjavil delta variant, tak by sme povinnosť nosiť ochranu tváre mohli zrušiť už aj teraz. „Keďže je tu vysoká hrozba niečoho, čo má vysoký generačný čas, vysoké reprodukčné číslo, tak je to nateraz neprijateľná úvaha akokoľvek by sme chceli,“ vyhlásil člen konzília.
Porovnanie so Spojeným kráľovstvom v tomto prípade podľa neho neobstojí. „Británia prešla epidémiou delta variantu, tam už pomaličky zhasína. To čo nás iba čaká, oni majú za sebou. Možno na jeseň keď to bude zhasínať aj u nás a keď sa nevytvorí ďalší variant ktorý by nás ohrozoval, v tom prípade sa na to môžeme pozrieť,“ hovorí Šuvada.
Koniec covidu? Tak za 4 roky možno
Kedy však „zhasne“ celá pandémia je otázka, na ktorú by sme všetci chceli poznať odpoveď. A doktor Šuvadu ju má, no veľmi nás nepoteší. „Vedci, ktorí robia na výpočtoch a modeloch toho akým spôsobom sa tá pandémia vyvíja, odhadujú, že by koniec mohol byť okolo roku 2025. Dovtedy veľmi pravdepodobne ešte budeme svedkami menších či väčších epidémií. To je ťažké odhadnúť keďže vidíme, že každý nový variant mal väčšiu silu,“ vysvetľuje úskalia tohto typu prognostiky lekár.
Opatrenia v Anglicku končia, riziká zostávajú:
Na koniec covidu a dobu pocovidovú si tak podľa prepočtov budeme musieť počkať ešte štyri dlhé roky. „Pokiaľ by sa nám podarilo utlmiť kolobeh nových variantov je možné, že postupne pandémia bude zhasínať v rôznych regiónoch sveta. Ale ťažko sa to dá presne odhadnúť vzhľadom aj na masívne cestovanie, rôzne opatrenia či rozličnú zaočkovanosť v populáciách,“ ozrejmil.
Zdôraznil však, že dĺžka covidovej pandémie nie je ničím výnimočná. „Vzhľadom na to, aký promiskuitný je koronavírus a aký potenciál majú nové mutanty je to štandardná dĺžka, ktorá sa dala očakávať,“ ukončil svoje rozprávanie.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Expert WHO nemá dobré správy: Kedy konečne zložíme rúška?