eReport.sk
Daniel Milo na archívnej snímke.
Daniel Milo na archívnej snímke. Foto: tasr

Expert na extrémizmus o Sabbatiniho tetovaní: Toto mi na ňom nesedí!

Najskôr chvála potom otázky! Rory Sabbatini sa stal v jednej chvíli pre množstvo Slovákov hrdinom, no zároveň aj terčom kritiky. Športovec síce pre Slovensko získal na letnej olympiáde v Tokiu strebornú medailu v golfe, no veľký úspech v momente zatienilo jeho nenápadné tetovanie. To totiž pripomína logo neonacistickej organizácie z Juhoafrickej republiky, z ktorej zhodou okolností pochádza aj samotný Sabbatini. Jeho nežná polovička Martina v reakcii na kritiku prezradila, že tetovanie má symbolizovať ich manželské puto. Čo si o kurióznej kauze a najmä zvláštnom tetovaní myslí špecialista na extrémizmus Daniel Milo?

Kontroverzné tetovanie Sabbatini nijak neskrýva a pozostáva z troch ramien, ktoré vytvárajú kruh. Ide o symbol, ktorý pretrváva v rôznych formách naprieč históriou. Na mušku sa dostala netradičná “kérka” potom ako si golfista za Slovensko na olympiáde v Tokiu uchmatol striebro. Tetovanie sa začalo prepierať na sociálnych sieťach. Čo, ale vlastne samotný symbol znamená?

Nevinný symbol, ale aj neonacistický znak

„Každý symbol, písmeno, ale aj farba nadobúda svoj význam podľa toho v akom kontexte, akým spôsobom a kým je použitý,” ozrejmil na úvod Milo. Ten dodal, že podobne je na tom aj symbol známy pod názvom triskelion, ktorý v určitej obdobe má na prvý pohľad vytetovaný na ruke aj Sabbatini.

Viac článkov o Rorym Sabbatinim:

  1. Rory Sabbatini s caddym - manželkou Martinou sa bozkávajú po poslednom údere

„Môže nadobúdať veľmi odlišné významy, a to podľa toho, kto, kde a akým spôsobom ho použije. Symbol má množstvo významov. Používal sa v predkresťanskom období a v rôznych modifikáciách v erboch miest. Preto je dôležité sa pozrieť na okolnosti, za akých si tento symbol dal pán Sabbatini vytetovať a či môže alebo nemôže súvisieť s tým, že vyrastal v Juhoafrickej republike, kde práve tento symbol – tri sedmičky, bol najviac používaný skupinou AWB,” osvetlil Milo.

Tetovanie Roryho Sabbatiniho. – Foto: tasr

Logická otázka

Práve Afrikaner Weerstandsbeweging, skrátene AWB, je známou neonacistickou skupinou, ktorá operovala od 70. rokov v Juhoafrickej republike. „AWB je veľmi notoricky známa neonacistická organizácia, ktorá v 90. rokoch aj násilím vystupovala proti zrušeniu politiky apartheidu, kde viacerí jej členovia boli odsúdení na trest odňatia slobody. Práve táto organizácia si osvojila modifikovaný hákový kríž. Nemal štyri ramená, ale len tri,” opísal kontroverznú skupinu Milo.

Podľa neho vzniká logická otázka či symbol vytetovaný na Sabbatiniho ruke vyjadruje súhlas s touto skupinou, alebo je úplne iný. „Bez jeho vyjadrenia nevieme dobre posúdiť kontext tohto symbolu a čo znamená,” podčiarkol odborník. Golfista sa síce ku kauze nevyjadril, no urobila to jeho nežná polovička. Tá prišla so zaujímavým vysvetlením, čo tetovanie u jeho manžela má symbolizovať.

Martina Sabbatini. – Foto: https://www.instagram.com/martina.sabbatini/?hl=sk

Láska, smiech a lojalita

„Aby sme sa vyhli zbytočným otázkam, tak tetovanie na Roryho ramene sú tri LLL. Ja mám rovnaké, ale na inej časti tela. Dali sme si to vytetovať pár dní po našej svadbe a znamená to Love, Laugh, Loyalty. Sú to symboly nášho vzťahu a naše oporné body! Tri symboly LLL si pripomíname vždy, keď sa napríklad pohádame!” – rakto vysvetlila Sabbatiniho manželka Martina čudné tetovanie, na ktoré sa na internete strhla vlna kritiky. A čo hovorí na vysvetlenie kontroverzného symbolu samotný Milo?

Status Martiny Sabbatini, predtým Štofaníkovej k téme. – Foto: fb/martina.stofanikova.7

„Samozrejme, takéto vysvetlenie môžeme akceptovať. Čo mi trošku na tom nesedí, je tá grafická podoba symbolu, ktorý má pán Sabbatini, pretože spodná vetva ramena je okrúhla a písmeno L nemá spodnú vetvu okrúhlu. Môže to byť ale vec grafického spracovania a dizajnu. Nerchcem dať automaticky rovnítko, že tento symbol je prihlásenie sa k AWB. Len tie okolnosti prípadu a zvlášť, že to má človek z Juhoafirckej republiky, sú dôvody, prečo sa o tom toľko hovorí. Ak by to mal niekto iný, kde by nebola takáto súvislosť, zrejme by neboli ani takéto otázky,” dodal na záver Milo.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport