eReport.sk
Ján Budaj, foto: tasr

Exminister Sólymos sa pustil do Budaja: Prehra Slovenska na Súdnom dvore únie je jeho zlyhaním!

Prehra Slovenska na Súdnom dvore EÚ pre nedostatočnú ochranu hlucháňa hôrneho je zlyhaním šéfa envirorezortu Jána Budaja (OĽANO), napriek jeho vyviňovaniu. Myslí si to exminister životného prostredia László Sólymos (Most-Híd). „Riziko žaloby je na stole od roku 2019, od roku 2020 je ministrom a dnes máme rok 2022. Nové vedenie rezortu jednoducho svoju prácu nezvláda,“ uviedol v stanovisku.

Ďalšie Budajove zlyhanie?

Sólymos poznamenal, že problematike ochrany hlucháňa hôrneho sa na ministerstve intenzívne venoval od roku 2017. „Bol prijatý program záchrany, vyhlasované programy starostlivosti o chránené vtáčie územia hlucháňa, prešla novela zákona o ochrane prírody a krajiny, ktorá dala štátnej ochrane prírody právomoci aj v oblasti náhodnej ťažby. Špeciálnu pozornosť sme venovali historicky prvej kontrole rozhodovacej praxe okresných úradov ohľadom ochrany hlucháňa,“ vymenoval exminister. Ako uviedol, vďaka konkrétnym krokom, ktoré diskutovali s eurokomisiou, na Slovensko nebola podaná žaloba.

Na šéfa envirorezortu sa to sype z každej strany

Aktivity pri ochrane hlucháňa hôrneho podľa neho ustali po výmene vlády. „Osobne som veľmi prekvapený, že výhrady EK neboli zahrnuté do novely zákona o ochrane prírody, ktorú predkladal minister Budaj,“ povedal. Považuje to za chybu a verí, že príde k rýchlej náprave. „Aspoň na druhý pokus, aby sme sa vyhli pokute,“ skonštatoval Sólymos.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ján Budaj (OĽaNO) počas mimoriadnej schôdze parlamentu v Bratislave 23. júna 2022.
  2. Nezaradený poslanec Milan Mazurek (Republika).
  3. Minister životného prostredia SR Ján Budaj (OĽaNO).

Budaj podľa neho svoju funkciu nezvláda a výsledky svojej nečinnosti pripisuje každému okolo, len nie sebe. „Ministerstvo a jeho rezortné organizácie sú v hlbokom rozklade, čo je vidieť napríklad aj na neschopnosti zaistiť stabilné financovanie SHMÚ, čím sa priamo ohrozuje bezpečnosť Slovenska,“ doplnil exminister.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exminister Sólymos sa pustil do Budaja: Prehra Slovenska na Súdnom dvore únie je jeho zlyhaním!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti