eReport.sk
Frustrovaný Heger
Slovensko dočasne pozastaví dovoz ukrajinského obilia, informoval premiér Eduard Heger. Archívne foto: tasr

Exdiplomat Weiss je za referendum: Heger s kazateľským a spasiteľským zápalom maľuje čierne scenáre!


Exdiplomat Weiss je za referendum. Potvrdil to v komentári pre české Právo. Ako uviedol, tridsať rokov po získaní nezávislosti sa Slovensko zmieta v najhlbšej politickej kríze vo svojej histórii.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Hamranove akcie sú neskutočným fiaskom
  2. Uvrhli štát do krízy?
  3. Uvrhli štát do krízy?
  4. Koľkí plánujú ísť na referendum? Vyše 54 %, z toho väčšina určite!

Weis tvrdí, že Eduard Heger, odvolaný a dočasne poverený premiér, po nedôstojnom páde svojej vlády vlani v decembri, neprejavil žiadnu politickú sebareflexiu ani ľudskú pokoru. Nieto úctu k ústavným tradíciám. Tradíciám, ktoré mu prikazujú okamžite začať vytvárať podmienky pre predčasné voľby. Ignoroval skutočnosť, že jeho vláda je najnedôveryhodnejšia zo všetkých ponovembrových slovenských vlád. A že takmer 70 percent voličov si praje predčasné voľby.

Je Heger cynikom?

Skúsený bývalý politik si myslí, že Heger sa bez poverenia prezidentkou Zuzanou Čaputovou sa arogantne pustil do zháňania podpisov 76 poslancov. A to preto, aby pod jeho vedením vznikla nová vláda na platforme starej koalície.

„Seba a politické subjekty rozpadnutej a rozpustenej koalície, ktoré sa vyznačujú absenciou základných mechanizmov vnútrostraníckej demokracie a postrádajú celoštátne stranícke štruktúry, označil Heger cynicky za demokratov,“ tvrdí Weiss.

Dočasný šéf vládneho kabinetu dával za vzor svojich

A strany a voličov, ktorí podľa bývalého diplomata požadujú predčasné voľby, naopak za odporcu demokracie. „S kazateľským, spasiteľským zápalom maľoval čierne scenáre toho, čo by sa stalo, keby voliči dostali možnosť predčasne rozdať politické karty. Svoju skrachovanú a drvivú väčšinou nenávidenú vládu dával za vzor politických a reformných cností. Bol však nútený túto snahu ukončiť,“ pokračuje Weiss.

Kompromis pre údajných demokratov?

Ako vo svojom komentári pre českých občanov ďalej píše, Richard Sulík, predseda opozičnej strany Sloboda a Solidarita, rezolútne vyhlásil, že jeho poslanci sa k 76 nepripoja. „Heger preto začal rokovať o predčasných voľbách. Požiadavku prezidentky, opozičných strán a verejnej mienky, aby sa konali v júni, však dočasne poverená vláda ignorovala. Pri hľadaní aspoň 90 poslancov potrebných k zmene ústavy a následnému hlasovaniu o termíne predčasných volieb presadzuje ako ´kompromis´ ich konanie na konci septembra,“ pripomína českému Weiss.

„Skrytým motívom je obava, najmä OĽANO“

Zároveň spresňuje, že za touto vo svojej podstate nedôstojnou akciou je snaha získať čas na konsolidáciu rozpadnutých vládnych strán. A vytvorenie nových pravicových politických zoskupení, ktoré by mohli získať aspoň päť percent hlasov. A pomôcť tak vytvoriť v budúcom parlamente mocenskú protiváhu stranám Hlas-SD a Smer-SD.

„Skrytým motívom je obava, najmä OĽANO, ktoré nominovalo ministra vnútra a špeciálneho prokurátora, že po voľbách sa na základe informácií z legálnych odpočúvaní budú vyšetrovať ťažké prešľapy orgánov činných v trestnom konaní pri vyšetrovaní niektorých medializovaných káuz,“ zamýšľa sa Weiss.

Cieľom referendovej otázky je priama zmena ústavy

Za tejto situácie sa v sobotu uskutoční referendum o zmene ústavy. „Jeho podstatou je náprava následku prezidentkinho podania na Ústavný súd z jari 2021. Tá nechala preskúmať otázku týkajúcu sa petície za referendum o predčasných voľbách. Ústavný súd referendum nielen zakázal, hoci sa predtým konali dve referendá o predčasných voľbách. Vyhlásil tiež za protiústavné skrátenie funkčného obdobia Národného zhromaždenia ústavným zákonom,“ pripomenul Weiss.

Bude prípustné nielen referendum o predčasných voľbách, ale aj vypísanie predčasných volieb na základe rozhodnutia 76 poslancov slovenského parlamentu.

Peter Weiss.

Bývalý skúsený ľavicový politik pripomenul, že Slovensko zažilo tri vlády, ktoré vznikli z takto uskutočnených predčasných volieb. „Vznikla tak závažná anomália – Slovensko sa stalo jedinou demokratickou krajinou, ktorá nemá ústavný mechanizmus na riešenie hlbokej politickej krízy predčasnými voľbami. Cieľom referendovej otázky je priama zmena slovenskej ústavy. A to v tom zmysle, že bude prípustné nielen referendum o predčasných voľbách, ale aj vypísanie predčasných volieb na základe rozhodnutia 76 poslancov slovenského parlamentu. Teda jednoduchou väčšinou,“ dodal Weiss.

Zdroj: denník Právo

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Exdiplomat Weiss je za referendum: Heger s kazateľským a spasiteľským zápalom maľuje čierne scenáre!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: