eReport.sk
Ceny elektriny i plynu sa môžu na budúci rok zvýšiť
Ilustračné foto: tasr

Európska komisia schválila rakúsky program: Týka sa kompenzácií cien elektriny

Európska komisia (EK) schválila vo štvrtok rakúsky zákon o kompenzáciách nákladov na elektrinu pre energeticky vysoko náročné podniky. V celkovom objeme 233 miliónov eur. Podpora sa zameriava na cezhranične pôsobiace veľké spoločnosti so spotrebou elektrickej energie vyššou ako jedna gigawatthodina (GWh) ročne. Ktoré sú zapojené do systému obchodovania s emisnými povolenkami (ETS) v Európskej únii (EÚ).

Zákon je súčasťou širšieho súboru opatrení rakúskej vlády proti zdražovaniu. Jeho cieľom je kompenzovať podnikom vyššie náklady na elektrinu, ktoré im vznikli v roku 2022.
Komisia uviedla, že schéma je v súlade s pravidlami EÚ v oblasti poskytovania štátnej pomoci. Pomoc je podľa jej vyjadrenia potrebná a primeraná, aby podniky dokázali zvládnuť vyššie ceny elektrickej energie a aby sa zabránilo ich presunu mimo Únie do krajín s menej ambicióznymi opatreniami na ochranu klímy, čo by viedlo k zvýšeniu globálnych emisií skleníkových plynov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Fica delí od víťazstva už len deväť dní

Dostanú čiastočnú kompenzáciu

Mnohé spoločnosti v odvetviach, ako sú kovospracujúci a chemický priemysel alebo výroba papiera a plastov, musia nakupovať povolenky v rámci európskeho systému obchodovania s emisiami. Tieto spoločnosti dostanú čiastočnú kompenzáciu nepriamych nákladov na emisie, ktoré im vznikli v roku 2022. Maximálna výška pomoci na príjemcu je 75 % nákladov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Európska komisia schválila rakúsky program: Týka sa kompenzácií cien elektriny

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php