eReport.sk
Klimatické zmeny a vysoké horúčavy majú na svedomí aj veľké júlové požiare na gréckom ostrove Rodos. Foto: fb/prezidiumhazz

Ľudstvo sa musí spamätať: Klimatická zmena „otvorila brány do pekla“!

To, čo v poslednom období „stvára“ príroda je niečo, na čo ľudstvo nebolo zvyknuté, ba ani pripravené. Už dlhšie sa hovorí o ozónovej diere a klimatických zmenách, lenže kompetentní sa do boja proti nim akosi odmietajú s plnou vážnosťou pustiť. Žiaľ, lebo výsledky ich vlažného prístupu sú stále viac viditeľnejšie, a najmä tragickejšie.

Vedci varujú pred stúpajúcou teplotou

Klimatická zmena spôsobená závislosťou ľudstva od fosílnych palív „otvorila brány do pekla“, vyhlásil v stredu v prejave na úvod klimatického summitu Organizácie Spojených národov (OSN) v New Yorku Generálny tajomník OSN António Guterres, informuje TASR podľa správy agentúry AFP. Guterres svojím prejavom na Summite klimatických ambícií narážal na „hrozné horúčavy“ a „bezprecedentné požiare“ zhoršované emisiami skleníkových plynov. Zároveň však zdôraznil, že budúcnosť zatiaľ nie je daná, takže je možné ju zmeniť. To však iba v tom prípade, ak sa podarí udržať globálne otepľovanie na úrovni 1,5 stupňa Celzia, čo je cieľ stanovený parížskou klimatickou dohodou z roku 2015.

Related Posts

  1. Tu sme v Únii!
  2. Generálny tajomník OSN António Guterres

Lesné požiare zachvátili od začiatku roka rozsiahle územia po celom svete, najmä však v Kanade, Spojených štátoch, Grécku či Turecku. V Kanade podľa tamojších úradov stále vyčíňajú desiatky požiarov, pričom podľa portálu Canadian Geographic tam zhorelo už vyše 15,2 milióna hektárov porastov, čo je viac než trojnásobok rozlohy Slovenska. Požiare v Grécku si toto leto vyžiadali najmenej 26 životov. Väčšinu z obetí tam predstavovali migranti, ktorí uviazli v lese neďaleko hranice s Tureckom. Klimatická zmena nezintenzívňuje výhradne len lesné požiare, no zvyšuje aj frekvenciu výskytu a intenzitu hurikánov a tajfúnov, ktoré následne pustošia pobrežia silným vetrom a záplavami, aké nedávno zasiahli napríklad Hongkong, Bulharsko, Turecko, či Grécko. Vedci varujú, že so stúpajúcou teplotou planéty budú takéto výkyvy počasia stále častejšie a intenzívnejšie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ľudstvo sa musí spamätať: Klimatická zmena „otvorila brány do pekla“!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php