eReport.sk
Mestská polícia Trnava, ilustračná foto, redakcia

Mestskí policajti. Ochrancovia, alebo vyberači?

Kedy ste naposledy videli mestských policajtov v Trnave plniť iné úlohy ako kontroly parkovania? V zákone o obecnej polícii majú medzi základnými úlohami určených 10 oblastí pôsobenia.

Prvá je zabezpečenie verejného poriadku v obci, spolupôsobenie pri ochrane jej obyvateľov a iných osôb v obci pred ohrozením ich života a zdravia. Je to pomerne široká definícia, našťastie však k ohrozeniu života a zdravia u nás dochádza len veľmi zriedka, takže plnenie tejto úlohy nepredstavuje veľkú záťaž.

Medzi ďalšími úlohami je dbať o ochranu životného prostredia v obci, a tiež o dodržiavanie poriadku, čistoty a hygieny v uliciach, na iných verejných priestranstvách a na verejne prístupných miestach. Ich výraznejšia činnosť v týchto oblastiach by síce mestu nepriniesla taký finančný efekt, ako sledovanie dodržiavania VZN o parkovaní, zato by však u obyvateľov zvýšila pocit bezpečia a celkovo by pomohla vytvárať návyky dbať o čistotu mesta. Ide jednak o divoké skládky v okrajových častiach Trnavy aj o rôzne zoskupenia mladých výrastkov, ktoré neraz hlučným správaním znepríjemňujú život ľuďom v ich okolí.

Monitoring z auta

Mestských policajtov v Trnave vidíme najmä v autách. Iste, je to efektívny spôsob monitorovania terénu. Nie všetky miesta sú však prístupné autom, a tiež nie všetko sa z neho dá vidieť. Ľahšie je čakať pri zaplnených parkoviskách na korisť, ktorá odstaví auto mimo vyznačeného miesta. Alebo aj na prázdnych parkoviskách v zóne A po jej spoplatnení vo večerných časoch a sledovať, či si majiteľ svoje vozidlo vyzdvihne v čase, za ktorý si zaplatil. Je verejné tajomstvo, že efektivitu ich práce nadriadení posudzujú množstvom udelených pokút. Problém teda primárne nie je v policajtoch v teréne, ale v ich vedení.

Výpalnícka politika

Dodržiavanie VZN sa inak ako kontrolou vymôcť nedá. Problém je však inde. Výpalnícky štýl nesystémovej parkovacej politiky síce mestu prinesie obrovské zdroje, ale za akú cenu? Niet sa čo diviť nespokojnosti Trnavčanov. Keďže vo svojom meste musia platiť ďalšie poplatky za to, že sa dopravia autom do jeho inej časti a tam ho na potrebný čas odstavia. Kráľovské mesto sa k svojim obyvateľom správa ako k poddaným, ktorí musia platiť vrchnosti ďalšie poplatky. Poslanci zastupiteľstva by mali konečne pochopiť, že bezhlavá podpora moderného feudála postupne Trnavčanov obráti proti nim. Oni predstavujú totiž momentálne jediná sila, ktorá môže túto nezmyselnú realitu zmeniť.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vodiči, pozor!


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mestskí policajti. Ochrancovia, alebo vyberači?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Všetky AKTUALITY

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php