eReport.sk
Fica delí od víťazstva už len deväť dní
Robert Fico, foto:fb/r.f.

PRIESKUM Fica delí od víťazstva už len deväť dní, črtá sa riadna facka pre pravicu!

Fica delí od víťazstva už len deväť dní! Líder opozície a najhorúcejší kandidát na budúceho premiéra Robert Fico (Smer-SD) je aj deväť dní pred parlamentnými voľbami so svojou stranou Smer-SD na čele preferenčných prieskumov. Takmer všetky prieskumy navyše dokladujú, že by mali mať sociálni demokrati pred konkurenciou v podobe Progresívneho Slovenska náskok niekoľkých percent. Najnovší prieskum vykonala agentúra Ipsos pre denník Pravda.

Fica delí od víťazstva už len deväť dní

Na prvom mieste by skončil Smer, ktorý by volila viac ako pätina respondentov (20,3 %). S viditeľným odstupom nasleduje Progresívne Slovensko, ktoré by volilo 17,2 % voličov. 13,1 % opýtaných by presvedčila strana Hlas-SD. Prvá trojka je teda stabilná a zdá sa, že počas nasledujúcich deviatich dní sa na tom nič nezmení. Hlas však dlhodobo otvorene deklaruje, že by v konečnom zúčtovaní chcel predbehnúť progresívcov.

Hegera s Naďom Slovensko už nechce

So ziskom 8,6 % nasleduje strana Republika. Brány parlamentu by prekročilo aj Matovičove OĽANO, ktorému v prieskume namerali 8,2 %. Svojou kampaňou zatiaľ príliš nezaujala strana SaS, do parlamentu by sa však so ziskom 6,1 % liberáli dostali. Prieskum posunul do parlamentu ešte SNS (5,6 %) a KDH (5,3 %). Sklamaní by ostali politici Sme rodina (4,2 %), Aliancie (4 %) a Demokratov (3,4 %).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Rokovať sa o ňom bude v pondelok

Vo všeobecnosti sa dá skonštatovať, že pravicová politika by na základe nie len tohto, ale aj všetkých ďalších prieskumov dostala vo voľbách poriadnu facku. Smer-SD sa považuje za slovenskú sociálnu demokraciu, Progresívne Slovensko si môžeme definovať ako progresívnu obdobu sociálnych liberálov a Hlas-SD je sociálno-demokratická strana. Prvú trojicu, ktorá oproti ostatným výrazne dominuje, tvoria teda výlučne strany, ktoré majú vo svojich programoch veľké množstvo ľavicových prvkov.

Smer s vysokým podielom istých voličov

„Smer má v tejto chvíli väčší podiel rozhodnutých voličov, PS má ešte šancu zabojovať o väčší rezervoár tých, ktorí ich voľbu zvažujú,“ zhodnotil výsledky prieskumu riaditeľ agentúry Ipsos Jakub Hankovský pre Pravdu. Dlhodobý trend však ukazuje, že nerozhodnutí voliči, alebo nevoliči, sa vo výraznejšej miere k Progresívnemu Slovensku neprikláňajú. Vstupovať do toho môže napríklad fakt, že by Progresívne Slovensko takmer naisto muselo vládnuť s Igorom Matovičom (OĽANO), ktorý je najnedôveryhodnejší politik na Slovensku.

Náročné formovanie koalície by pravdepodobne zvládol Fico

Mandáty by boli rozdelené nasledovne – Smer (36), PS (31), Hlas (23), Republika (15), OĽaNO (15), SaS (11), SNS (10) a KDH (9). Vládu by teda bolo náročné zostaviť. Objektívne by však k tomu mohol byť o niečo bližšie Robert Fico, ako Michal Šimečka. Je však veľmi otázne, ako sa v tejto otázke rozhodne šéf Hlasu Pellegrini, ktorý je zatiaľ pre svojich voličov v otázke politických partnerstiev ťažko čitateľný. Jasný príklon k Smeru zaznamenávame pri SNS, latentný pri KDH, či pri Sme rodina.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

PRIESKUM Fica delí od víťazstva už len deväť dní, črtá sa riadna facka pre pravicu!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php