eReport.sk
Maroš Žilinka, foto: tasr

Žilinka odmieta návrh obrannej dohody s USA

AKTUALIZOVANÉ Generálna prokuratúra SR uplatnila v medzirezortnom pripomienkovom konaní 35 zásadných pripomienok k návrhu dohody o obrannej spolupráci SR s USA. Generálny prokurátor Maroš Žilinka o tom informoval na sociálnej sieti.

„Generálna prokuratúra Slovenskej republiky v medzirezortnom pripomienkovom konaní uplatnila 35 zásadných pripomienok k návrhu na uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou Slovenskej republiky a vládou Spojených štátov amerických, pre ktoré návrh dohody odmieta ako celok,” stojí v stanovisku na prokurátorovom profile.

Ministerstvo obrany uviedlo, že pripomienky generálnej prokuratúry eviduje. “Budeme sa nimi zaoberať, rovnako ako pripomienkami od ďalších pripomienkujúcich subjektov,” skonštatovala pre TASR hovorkyňa rezortu Martina Kovaľ Kakaščíková.

– Foto: FB/maroszilinka

Dohoda o spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a USA by umožnila americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Slovensko ich má poskytovať bez nájomného.

Dohoda, ktorá má rešpektovať suverenitu Slovenskej republiky, by mala platiť desať rokov. Potom zostáva platná, alebo ju možno vypovedať s ročnou výpovednou lehotou. Vyplýva to z jej návrhu, ktorý Ministerstvo obrany SR predložilo do medzirezortného pripomienkového konania.

Dohoda má tiež umožniť čerpať finančné prostriedky v prospech Ozbrojených síl SR. Akákoľvek infraštruktúra, ktorú postavia zo zdrojov USA, bude majetkom SR. Americké ozbrojené sily ju môžu využívať, dokedy budú potrebovať. Minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO) deklaroval, že dokument plne rešpektuje suverenitu SR. Medzirezortné pripomienkové konanie k návrhu dohody sa končí v utorok.              

Rokovania o dohode o obrannej spolupráci s USA začala ešte predchádzajúca vláda. Rezort obrany na čele s Petrom Gajdošom (SNS) vtedy rozhodol, že sa na nich nebude zúčastňovať. Tvrdil, že prijatie dohody by ohrozilo suverenitu Slovenska. Pokračovať v rokovaniach malo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na úrovni rámcovej dohody.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Žilinka odmieta návrh obrannej dohody s USA

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti