tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Rusom sa cestovanie sťaží a zdraží! Rada EÚ schválila úplné pozastavenie vízovej dohody s Ruskom

Členské štáty Európskej únie schválili v piatok úplné pozastavenie platnosti dohody o zjednodušenom udeľovaní víz medzi EÚ a Ruskom. Rozhodnutie ruským občanom sťaží a zdraží cestovanie do Únie. Uplatňovať sa bude od pondelka 12. septembra. TASR o tom informuje na základe oznámenia českého predsedníctva v Rade EÚ.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Leyenová chce zmraziť majetok ruského štátu:
  2. Európska komisárka pre vnútorné záležitosti Ylva Johanssonová.
  3. Nemecký kancelár Olaf Scholz
  4. Zľava nemecký kancelár Olaf Scholz a nórsky premiér Jonas Gahr Störe počas spoločnej tlačovej konferencie v Osle 15. augusta 2022.
  5. Ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov

Na pozastavení platnosti vízovej dohody s Ruskom sa minulý týždeň dohodli ministri zahraničných vecí členských krajín. Ide o ďalšie sankčné opatrenie v reakcii na ruskú agresiu voči Ukrajine. Členovia EÚ sa však nezhodujú v otázke zákazu vydávania víz ruským občanom, aký žiadajú viaceré členské štáty i Ukrajina.

Za žiadosť o vízum zaplatia namiesto 35 až 80 eur

Piatkové rozhodnutie Rady EÚ je oficiálnym potvrdením politickej dohody členských štátov, po ktorom sa na ruských občanov budú vzťahovať všeobecné pravidlá vízového kódexu.

Bude to pre nich znamenať zvýšenie poplatku za žiadosť o vízum z 35 na 80 eur, potrebu predkladať ďalšie doklady, predĺženie lehoty na spracovanie žiadosti a prísnejšie pravidlá vydávania víz pre viac vstupov do EÚ.

Zopár skupín občanov bude mať výnimku

EÚ a Rusko uzavreli dohodu o zjednodušenom vydávaní víz svojim občanom v roku 2007. Únia vo februári tohto roka po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu už dohodu čiastočne pozastavila pre ruských diplomatov, štátnych predstaviteľov a podnikateľov.

Úplné pozastavenie sa bude týkať všetkých cestujúcich, ktorí prichádzajú do EÚ na krátkodobý pobyt. Európska komisia chce dodatočným usmernením zaistiť, aby rozhodnutie nemalo negatívny vplyv napríklad na novinárov, disidentov a predstaviteľov občianskej spoločnosti.

Rusko vo štvrtok avizovalo odvetné opatrenia, zdôraznilo však, že sa nechce uzavierať pred obyvateľmi EÚ, pripomenula agentúra Reuters.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusom sa cestovanie sťaží a zdraží! Rada EÚ schválila úplné pozastavenie vízovej dohody s Ruskom

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku