Európska únia v sobotu vyzvala Čínu, aby zrušila zákaz vysielania britskej televíznej stanice BBC World News na svojom území. Informovala o tom agentúra AP.
EÚ vo svojom vyhlásení uviedla, že „tento krok Číny znamená ďalšie obmedzenie slobody prejavu a prístupu k informáciám na jej území. Peking tak podľa EÚ porušuje čínsku ústavu, ako aj Všeobecnú deklaráciu ľudských práv.
EÚ tvrdí, že chce chrániť slobodu médií a prejavu
EÚ okrem toho upozorňuje na skutočnosť, že oznámenie Hongkongu, podľa ktorého tamojšia rozhlasová a televízna stanica RTHK taktiež zastaví živý prenos z BBC World News, prispieva k „erózii práv a slobôd, ktorá prebieha na tomto poloautonómnom čínskom území od vlaňajšieho zavedenia nového zákona o národnej bezpečnosti. „EÚ je naďalej pevne odhodlaná chrániť slobodu a pluralitu médií, ako aj právo na slobodu prejavu,“ dodáva vo vyhlásení.
Britský vysielateľ podľa čínskeho regulačného úradu závažným spôsobom porušil zásady televízneho vysielania vrátane požiadavky, že „spravodajstvo má byť pravdivé a vyvážené“ a nemá „poškodzovať národné záujmy Číny“. Úrad zároveň oznámil, že zamietol žiadosť BBC o predĺženie televíznej licencie o ďalší rok.
Odveta?
BBC World News sa tak pridala k ďalším médiám a webovým stránkam, ako sú Google, Facebook, Twitter, Wikipedia a Instagram, ktoré nie sú v Číne dostupné. Podľa agentúry AP sú kroky Číny „zjavnou odvetou“. Britský úrad pre rozhlasové a televízne vysielanie (Ofcom) totiž odobral 4. februára vysielaciu licenciu čínskej štátnej anglickojazyčnej televízii CGTN po tom, čo vyšlo najavo, že jej vlastnícka štruktúra porušuje britské zákony. Podľa úradu o obsahu vysielania rozhodovala v konečnom dôsledku vládnuca komunistická strana, čo je v rozpore s britskými zákonmi, podľa ktorých vysielatelia nemôžu byť ovládaní politickými subjektmi. Podľa Pekingu však ide o „politické“ rozhodnutie založené za „ideologických predsudkoch“.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
EÚ reaguje na zákaz BBC World News v Číne: Peking porušuje čínsku ústavu!