Peking si nárokuje takmer celé Juhočínske more vrátane ostrovov, ktoré považujú za svoje Filipíny, Brunej, Malajzia a Vietnam. Úseky vodnej trasy, cez ktorú ročne prechádza tovar v hodnote troch biliónov dolárov, sú bohaté na ložiská ropy a zemného plynu.
Čínska pobrežná stráž prevzala kontrolu nad sporným ostrovčekom v blízkosti hlavného filipínskeho vojenského stanovišťa v Juhočínskom mori, tvrdia miestne médiá. Podľa agentúry AFP, na ktorú sa odvoláva TASR, však nič nenasvedčuje tomu, že by Čína zriadila trvalú prítomnosť na ostrove.
Vztýčili vlajku
Čínska pobrežná stráž „zaviedla námornú kontrolu“ nad Tchie-sien, známym aj ako Sand Cay, v polovici apríla. Informovala v sobotu čínska štátna televízia CCTV. Piesočný ostrovček, ktorý je súčasťou Spratlyho ostrovov, leží neďaleko ostrova Thitu, nazývaného aj Pag-asa, na ktorom sa nachádza filipínske vojenské zariadenie.
CCTV uviedla, že pobrežná stráž sa vylodila na Sandy Cay, aby „presadila zvrchovanosť a jurisdikciu“ nad ostrovom, vykonala inšpekciu a „zhromaždila videodôkazy týkajúce sa nezákonných činností filipínskej strany“.
Mohlo by vás zaujímať
Nemenovaný filipínsky predstaviteľ pred denník Financial Times povedal, že príslušníci čínskej pobrežnej stráže na ostrovčeku vztýčili vlajku a odišli.
Peking si nárokuje takmer celé Juhočínske more vrátane ostrovov, ktoré považujú za svoje Filipíny, Brunej, Malajzia a Vietnam. Predpokladá sa, že úseky vodnej trasy, cez ktorú ročne prechádza tovar v hodnote troch biliónov dolárov, sú bohaté na ložiská ropy a zemného plynu. Významné sú však aj pre rybolov.
Zdroj: tasr, Financial Times, AFP
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Čína obsadila sporný ostrovček v Juhočínskom mori neďaleko dôležitého filipínskeho vojenského stanovišťa