eReport.sk
Nemecký kancelár Olaf Scholz.
Nemecký kancelár Olaf Scholz. Zdroj: tasr/ap

EÚ musí v záujme vlastnej bezpečnosti viac vojensky pomáhať Ukrajine, vyzýva nemecký kancelár Olaf Scholz


Vojna na Ukrajine sa zrejme tak skoro neskončí, pretože niektorí politici až šialene túžia poraziť Rusko. Patrí medzi nich aj nemecký kancelár, ktorý straší ľudí tým, že v záujme vlastnej bezpečnosti je potrebné viac vojensky pomáhať Ukrajine. O akej bezpečnosti hovorí, keď Nemecko je v silnom NATO a Putin sa s ním, podľa vlastných slov, do vojny nechystá?

Viac pozornosti vlastnej bezpečnosti

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval partnerov z EÚ, aby v záujme vlastnej bezpečnosti zintenzívnili finančnú pomoc Ukrajine v jej boji proti agresii Ruska. V tomto roku Nemecko takmer zdvojnásobilo vojenskú pomoc na viac ako sedem miliárd eur, pričom záväzky na najbližšie roky predstavujú šesť miliárd eur, uviedol Scholz dnes počas svojho vystúpenia na Mníchovskej bezpečnostnej konferencii. Informovali o tom podľa TASR agentúry DPA a AFP. Nemecký kancelár by privítal, keby sa podobné rozhodnutia prijímali vo všetkých hlavných mestách EÚ.

Peniaze, ktoré teraz a v budúcnosti minieme na našu bezpečnosť, chýbajú inde. Cítime to.

Olaf Scholz, nemecký predseda vlády – kancelár

„My Európania musíme venovať oveľa väčšiu pozornosť našej vlastnej bezpečnosti – teraz aj v budúcnosti,“ konštatoval Scholz s tým, že podpora Berlína Kyjevu je „široká a rozsiahla, no predovšetkým je dlhodobá“. Rovnako ako v iných krajinách aj v Nemecku sa ozývajú kritické hlasy, ktoré sa pýtajú, či by sa tieto peniaze nemali minúť na iné účely. Moskva takéto pochybnosti podľa Scholza podnecuje cielenými dezinformačnými kampaňami a propagandou na sociálnych sieťach.

Peniaze už chýbajú aj Nemecku

„Peniaze, ktoré teraz a v budúcnosti minieme na našu bezpečnosť, chýbajú inde. Cítime to,“ pripustil Scholz. „Ale tiež hovorím: Bez bezpečnosti je všetko ostatné nanič.“ Scholz tiež povedal, že Rusko na Ukrajine „nedosiahlo žiadny zo svojich vojnových cieľov“. Napriek obrovským stratám sú však značné časti ruských ozbrojených síl stále intaktné. „Rusko dlhé roky pripravovalo svoju armádu na túto vojnu a vyvinulo nové, nebezpečné zbraňové systémy na všetkých úrovniach. Ruská ekonomika dlhodobo funguje vo vojnovom režime,“ povedal Scholz.

Rusko na Ukrajine nedosiahlo žiadny zo svojich vojnových cieľov.

Olaf Scholz, nemecký predseda vlády – kancelár

Nemecký kancelár varoval aj pred oslabením kolektívnej obrany v NATO. Akákoľvek relativizácia tohto princípu bude podľa neho „prínosom len pre tých, ktorí nás – ako Putin – chcú oslabiť“. Zjavne tým reagoval na vyjadrenia bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý v predvolebnej kampani vyhlásil, že v prípade útoku Ruska neprídu USA na pomoc spojencom s nízkymi výdavkami na obranu.

Iných Nemci na mier vyzývajú

Po svojom prejave sa Scholz okrem iných stretol s arménskym premiérom Nikolom Pašinjanom a azerbajdžanským prezidentom Ilhamom Alijevom. Oboch politikov vyzval na rýchle uzavretie mierových rokovaní medzi oboma krajinami. Privítal ich záväzok vyriešiť existujúce názorové rozdiely a otvorené otázky výlučne mierovými prostriedkami a bez použitia sily, uviedol hovorca nemeckej vlády Steffen Hebestreit.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (vpravo) a britský premiér Rishi Sunak
  2. Scholz ustúpil Kyjevu
  3. Politické násilie
  4. Donald Trump.
  5. Scholz tlmí vášne

Pašinjan a Alijev pôvodne sľúbili, že podpíšu mierovú zmluvu do konca roka 2023. V rozhovoroch pod medzinárodným sprostredkovaním však zatiaľ nedošlo k žiadnemu prelomu. Arménsko a Azerbajdžan sa sporia o oblasť Náhorného Karabachu, ktorá podľa medzinárodného práva patrí Azerbajdžanu, ale obývali ju prevažne Arméni. Väčšina z nich však odtiaľ ušla po tom, čo Azerbajdžan dostal Náhorný Karabach v septembri minulého roka úplne pod svoju kontrolu v rámci rozsiahlej ofenzívy.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ musí v záujme vlastnej bezpečnosti viac vojensky pomáhať Ukrajine, vyzýva nemecký kancelár Olaf Scholz

Odoberať
Upozorniť na
10 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre