eReport.sk
Na archívnej snímke z 22. augusta 2023 bývalý thajský premiér Tchaksin Šinavatra FOTO TASR/AP

Odsúdeného thajského expremiéra Šinavatru podmienečne prepustili na slobodu


Šinavatra, bývalý telekomunikačný magnát a majiteľ futbalového klubu Manchester City, je jednou z najvplyvnejších a zároveň kontroverzných postáv modernej thajskej histórie.

Odsúdeného thajského expremiéra Thaksina Šinavatru, ktorý sa vlani vrátil z 15-ročného dobrovoľného exilu, v nedeľu podmienečne prepustili na slobodu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Kontroverzného miliardára, ktorý bol dvakrát zvolený za predsedu vlády a zosadený počas vojenského prevratu v roku 2006, po návrate do vlasti v auguste uväznili na osem rokov za úplatkárstvo a zneužitie právomocí.

Trest mu však následne skrátil na jeden rok kráľ Mahá Vatčirálongkón. Thajská vláda minulý týždeň oznámila, že 74-ročný Šinavatra má nárok na predčasné prepustenie vzhľadom na jeho vek a zdravotný stav.

Posledného pól roka strávil v policajnej nemocnici v centre Bangkoku. Tam ho pre zdravotné ťažkosti presunuli z väzenia po odsúdení za korupciu a zneužitie právomocí počas výkonu svojej niekdajšej funkcie. Verdikty expremiér označil za politicky motivované.

Pred nemocnicou, z ktorej Šinavatru v nedeľu odviezli do jeho rezidencie v Bangkoku, sa zhromaždilo niekoľko ľudí, aby vyjadrili nesúhlas s jeho predčasným prepustením.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  2. Vojnová psychóza Bruselu

AFP dodáva, že presné podrobnosti prepustenia Šinavatru nie sú jasné, ale môže podliehať monitorovaniu vrátane nosenia elektrického náramku na členku a obmedzeniam v cestovaní.

Šinavatrovu vládu zvrhla vojenská junta ešte v roku 2006. O dva roky neskôr sa uchýlil do exilu, aby sa vyhol väzeniu. Nikdy sa však neprestal vyjadrovať k záležitostiam kráľovstva a zostal politicky aktívny. Opakovane sa pritom zaviazal vrátiť sa do vlasti. Napokon tak spravil vlani v deň, keď sa stal novým premiérom krajiny Séttchá Tchavísin z rovnakej strany Za Thajsko, ktorého podporili aj strany spriaznené s armádou.

Šinavatra, bývalý telekomunikačný magnát a majiteľ futbalového klubu Manchester City, je jednou z najvplyvnejších a zároveň kontroverzných postáv modernej thajskej histórie. Úspech si získal najmä pre populistickú politiku v prospech vidieckeho obyvateľstva. Premiérom bol v rokoch 2001 – 2006.

Jeho strana však zostala významným hráčom na thajskej politickej strane aj po jeho úteku do exilu. Premiérkou sa neskôr stala Šinavatrova mladšia sestra Jinglak Šinavatrová, ktorá krajinu viedla v rokoch 2011-2014. Do exilu sa následne taktiež uchýlila niekoľko týždňov pred ďalším prevratom. Ten v krajine nastolil vládu junty, ktorá tam pretrvala až do vlaňajších volieb.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Odsúdeného thajského expremiéra Šinavatru podmienečne prepustili na slobodu

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne