eReport.sk
Americký prezident Joe Biden a izrealský premiér Benjamin Metanhaju. Zdroj: CNN

USA nechcú mier, rezolúciu BR OSN o prímerí v Pásme Gazy budú vetovať, naznačili


Najnovšia verzia textu rezolúcie požaduje okamžité humanitárne prímerie, ktoré musia rešpektovať všetky strany. Taktiež sa v ňom odmieta nútené vysídlenie palestínskeho civilného obyvateľstva.

Spojené štáty nepodporia rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN požadujúcu okamžité humanitárne prímerie vo vojne medzi Izraelom a Hamasom v Pásme Gazy, o ktorej by sa malo hlasovať v utorok na žiadosť Alžírska. Uviedla to v noci na nedeľu agentúra AFP.

Genocída Palestínčanov

Návrh rezolúcie predložilo Alžírsko pred dvoma týždňami. Urobilo tak po tom, čo Medzinárodný súdny dvor koncom januára rozhodol, že Izrael musí urobiť všetko pre to, aby v Pásme Gazy zabránil genocíde.

Najnovšia verzia textu, ktorú mala v sobotu k dispozícii AFP, požaduje „okamžité humanitárne prímerie, ktoré musia rešpektovať všetky strany“. Taktiež sa v ňom odmieta „nútené vysídlenie palestínskeho civilného obyvateľstva“ a požaduje „okamžité a bezpodmienečné prepustenie všetkých rukojemníkov“.

„Spojené štáty nepodporujú prijatie tohto návrhu rezolúcie. Ak sa o ňom bude hlasovať v jeho súčasnej podobe, nebude prijatý,“ povedala americká veľvyslankyňa pri OSN Linda Thomasová-Greenfieldová.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Je Netanjahu diktátor?
  2. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  3. Britský princ William a jeho manželka Kate, princezná z Walesu prichádzajú na koncert, ktorý sa koná na počesť sobotňajšej korunovácie britského kráľa Karola III. a jeho manželky Kamily na priestranstve pred Windsorským hradom vo Windsore v nedeľu 7. mája 2023. FOTO TASR/AP
  4. Útoky v Libanone: Izraelská armáda v piatok skoro ráno vyhlásila, že podniká útoky v Libanone, odkiaľ vypálili na židovský štát najmenej 34 rakiet.

Takáto rezolúcia by podľa nej mohla ohroziť „citlivé rokovania“ o prímerí a prepustení rukojemníkov Hamasu. Tie v súčasnosti prebiehajú medzi USA, Egyptom, Katarom a Izraelom.

„Je dôležité, aby ostatné strany dali tomuto procesu najlepšie šance na úspech, než aby podnikli kroky, ktoré ho ohrozia,“ povedala Thomasová-Greenfieldová.

Rovnako ako predchádzajúce návrhy, proti ktorým boli Izrael a Spojené štáty, ani nový text neodsudzuje útok Hamasu na Izrael zo 7. októbra.

Bezpečnostná rada OSN prijala od 7. októbra len dve rezolúcie o Gaze. A to vrátane jednej, ktorá vyzývala na rozsiahle dodávky humanitárnej pomoci na to palestínske autonómne územie.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

USA nechcú mier, rezolúciu BR OSN o prímerí v Pásme Gazy budú vetovať, naznačili

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne