eReport.sk
Ukrajina je rukojemníkom Západu
Na ruského prezidenta Putina vydal ICC medzinárodný zatykač. Foto: tasr/ap

Ešte sa nerozhodlo, či Putin pocestuje do Južnej Afriky

Ešte sa nerozhodlo o tom, či sa ruský prezident Vladimir Putin v lete zúčastní na summite skupiny BRICS v Juhoafrickej republike. Uviedol to v piatok hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR na základe správy televízie CNN.  „Zatiaľ sa o tom nerozhodlo,“ povedal Peskov.

V prípade uskutočnenia cesty Putina do Juhoafrickej republiky sa Johannesburg bude musieť zaoberať zatykačom, ktorý na šéfa Kremľa vydal minulý týždeň Medzinárodný trestný súd (ICC) za vojnové zločiny na Ukrajine.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Žurnalistika nie je zločin
  2. Ruský prezident Vladimir Putin
  3. Tu sme v Únii!
  4. Pokus o zatknutie ruského prezidenta Vladimira Putina v zahraničí na základe zatykača Medzinárodného trestného súdu (ICC) by Moskva považovala za vyhlásenie vojny Rusku

Musia ho zadržať

Ako signatár Rímskeho štatútu, ktorým sa ustanovil ICC, je Juhoafrická republika povinná zadržať Putina a postaviť ho pred súd. Ešte pred prijatím nejakých krokov o tom však chcú predstavitelia JAR rokovať s Ruskom. Uviedla to juhoafrická ministerka zahraničných vecí Naledi Pandorová.

Ešte sa nerozhodlo. JAR má blízke diplomatické vzťahy s Moskvou aj napriek západnému odsúdeniu vojny na Ukrajine. V roku 2015 pritom juhoafrickú vládu kritizovali za to, že dovolila sudánskemu prezidentovi Umarovi Bašírovi opustiť krajinu, hoci naňho ICC vydal zatykač. Bašír bol vtedy v JAR na summite Africkej únie a vláda argumentovala tým, že mal diplomatickú imunitu.

Skupina rozvíjajúcich sa ekonomík BRICS združuje Brazíliu, Čínu, Indiu, Juhoafrickú republiku a Rusko. Jej summit sa v JAR uskutoční v auguste.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ešte sa nerozhodlo, či Putin pocestuje do Južnej Afriky

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti