eReport.sk
Epidemiologička Alexandra Bražinová Foto: tasr

Epidemiologička Bražinová šokuje: Za problémy s očkovaním môže príliš veľa demokracie!

Vedci, lekári a rôzni analytici sa v poslednej dobe predbiehajú kto ponúkne výstižnejšie, pútavejšie či presvedčivejšie svedectvo o potrebe očkovania ako najlepšej prevencie voči delta variantu koronavírusu. Epidemiologička Alexandra Bražinová tiež naskočila na túto vlnu a očkovanie i pandémiu prirovnáva k jazde v aute. A tiež sa zdôverila, že si myslím, že dnes máme zbytočne veľa demokracie čo veci iba komplikuje.

Očkovanie je podľa nej najlepšia prevencia vzniku choroby. Preto ho pripodobňuje k zavedeniu povinného nosenia bezpečnostných pásov v aute na základe dôkazov o ich účinnosti v prevencii vážnych zranení v prípade havárie. „Bezpečnostné pásy nie sú pohodlné. V skutočnosti sú otravné. Dokonca nie vždy zabránia vážnemu zraneniu či dokonca smrti pri rozsiahlej havárii. Sú však to najlepšie, čo máme na predchádzanie vážnych dôsledkov dopravných kolízií,“ zhodnotila Bražinová na sociálnej sieti.

Prízvukuje, že povinnosť mať bezpečnostné pásy zapnuté pri každej jazde však akceptujeme a nespochybňujeme. Sama seba sa pýta ako by to dopadlo, keby sa pri zavádzaní tejto celosvetovej povinnosti vyrojili odporcovia. „Mohli sme skončiť tak, že na diaľnicu a cestu 1.triedy smú iba ľudia so zapnutými pásmi, všetci „antipásari“ môžu len na miestne komunikácie a to maximálne rýchlosťou 50 km/hod,“ prezentuje netradičnú úvahu epidemiologička.

Čo keby sa „antipasári“ vzbúrili?

A vo fantazírovaní pokračuje ďalej. „Prípadne by sa „antipasári“ vzbúrili, že nie je predsa možné rozdeľovať ľudí na zapásaných a nezapásaných, že máme slobodu. Presadili by si, že sa kontrola pásov nesmie robiť. Samozrejme, pri haváriách by zomierali a končili s ťažkým postihnutím najmä tí nezapásaní, fyzika nepustí. Ale slobodne,“ zakončuje pointou svoju metaforu Bražinová. Dopĺňa, že z vysokej úmrtnosti by tí nezapásaní zrejme obviňovali kadekoho, ale určite nie seba z neochoty zapnúť pásy.

Svoje alegorické dumanie však ešte rozširuje o ďalší element. Domnieva sa totiž, že za odmietanie očkovania môže šokujúco naša epocha a konkrétnejšie dokonca samotná demokracia. „Našťastie, keď sa celosvetovo presadzovala povinnosť mať zapnuté pásy v aute, bola iná doba. Dnes máme príliš veľa „demokracie“ (myslím tým “vládu ľudu”, zo starovekej gréčtiny: démos – ľud; krátos – vláda. Nie, nie som za menej demokracie, ale o niektorých veciach nemá rozhodovať ľud, ale odborníci a ľudia na to určení), príliš veľa priestoru na šírenie dezinformácií, príliš málo vzdelanosti a rozhľadu,“ zdôvodnila svoje „antidemokratické“ postoje Bražinová.

Pomôže očkovanie proti delte? Odborníci majú jasno:

  1. covid, tretia vlna
  2. V popredí epidemiológ Martin Pavelka.
  3. Slovinský minister zdravotníctva Janez Poklukar.
  4. Alexandra Bražinová z Ústavu epidemiológie.

Svoj status uzatvára tým, že denne v osobnom kontakte presviedča ľudí nech sa dajú zaočkovať a robí to aj napriek tomu, že jej denne chodí veľa hejterských – zväčša anonymných – vyhrážok.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Epidemiologička Bražinová šokuje: Za problémy s očkovaním môže príliš veľa demokracie!

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti