tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Na snímke poslanec NR SR MikulᚠDzurinda (nezaradený) poèas zasadnutia 58. schôdze NR SR 12. novembra 2015 v Bratislave. FOTO TASR - Martin Baumann

Dzurinda: Trápia nás viaceré fenomény, Európska únia nutne potrebuje zmeny

Európu a svet trápia viaceré fenomény, vrátane oslabovania demokratických noriem, klimatických zmien či rastúcej inflácie. Aj preto Európska únia (EÚ) potrebuje zásadnejšie zmeny vo fungovaní. Myslí si to bývalý slovenský premiér a exminister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda.

„Ak je pravdou, že rešpekt a kredibilita EÚ vo svete skôr upadá, ako by narastala, tak potom je Konferencia o budúcnosti Európy (CoFoE) dobrou iniciatívou. Veľké výzvy posledných rokov, ktorými boli globálna finančná kríza, mohutná imigračná vlna, ako i pandémia ochorenia COVID-19, a reakcie EÚ na tieto krízy svedčia o potrebe zmien, o potrebe reforiem. Tak na úrovni členských štátov EÚ, ako aj jej únijných inštitúcií,“ uviedol pre TASR Dzurinda.

Spomína aj situáciu na Ukrajine či správanie sa Číny. „Súčasné napätie, spôsobené ruskou agresiou a vojenským tlakom voči Ukrajine, významné zmeny v globálnom geopolitickom priestore, najmä správanie sa Číny, vyžadujú dôraznejšiu odpoveď medzinárodného demokratického spoločenstva, vrátane Európy. A to nielen na diplomatickom poli, aj v oblasti bezpečnosti a obrany,“ podotkol.

Bude vás zaujímať:

  1. Jorge Buxadé Vivillalba.
  2. Dvojnásobný expremiér Mikuláš Dzurinda

Európu aj svet podľa Dzurindových slov trápia ďalšie fenomény. „Ako je oslabovanie demokratických noriem a princípov, dopady klimatických zmien a technologického rozvoja, rastúca inflácia, ako aj zadlženosť našich ekonomík, či ´kultúrne vojny´ medzi liberálmi a konzervatívcami. Toto všetko odôvodňuje potrebu zásadnejších zmien vo fungovaní EÚ,“ vysvetlil Dzurinda.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dzurinda: Trápia nás viaceré fenomény, Európska únia nutne potrebuje zmeny

Aktuálne

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku