eReport.sk
Dával Hegerovi rozumy?
Zľava Mikuláš Dzurinda a predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO). Foto: tasr

Dzurinda priznal, že sa hanbí: TOTO jednoducho treba zmeniť!

Dzurinda priznal, že sa hanbí „ako človek“. Tvrdí, že sa mu veľmi zle pozerá na to, ako sa politici medzi sebou urážajú. Aj o tom v TASR TV hovoril expremiér a zakladateľ strany Modrí – Európske Slovensko, Mikuláš Dzurinda.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kto by mal byť lídrom spojenej pravice?
  2. Eduard Heger
  3. Patrí politika do práva?
  4. Erik Tomáš (Hlas-SD) v štúdiu eReportu.

„Dnes sa ako človek hanbím, keď vidím, ako sa politici urážajú. To jednoducho treba zmeniť. Súpera si musím trochu aj vážiť, rešpektovať ho. A ukázať, že jeho voliči pre mňa nie sú lúza,“ tvrdí Dzurinda.

Pripomenul svoj súboj s Mečiarom

Poukazuje, že aj keď si on sám prešiel mimoriadne tvrdým politickým súbojom s Vladimírom Mečiarom a padali aj expresívne výrazy, nikdy sa neuchýlil k snahe súpera ponižovať a útočiť na jeho ľudskú dôstojnosť. O to ťažšie sa mu sledujú dnešné politické prestrelky, ktoré tieto hranice bežne prekračujú.

Bývalý dvojnásobný premiér považuje návrat do politiky za prirodzené rozhodnutie, ak to človek tak cíti. Pripomína, že do politiky sa po rokoch dokázal vrátiť bývalý český premiér a neskôr prezident Miloš Zeman, o návrate uvažuje v Poľsku Donald Tusk.

Nechá si poradiť aj od exministra Mikloša

Dzurinda pôvodne uvažoval, že by radil novej generácii politikov, dnes ale vidí, že to nemusí stačiť. V prípade dohody je ochotný akceptovať aj pozíciu lídra Modrých. „Moji kolegovia sa posunuli, ja som sa posunul. Ide do tuhého. Zakladáme vlastnú politickú stranu. Urobím všetko, na čom sa dohodneme,“ tvrdí.

Tím Modrých tvoria podľa neho väčšinou nové tváre. Napríklad v ekonomickej oblasti sa budú môcť oprieť o rady bývalého ministra financií Ivana Mikloša. „Konzultujeme aj s garnitúrou, ktorá reformovala Slovensko v rokoch 1998 – 2006,“ uviedol Dzurinda.

Poukázal na chaos aj zvyšovanie štátneho dlhu

Aktuálny stav slovenskej ekonomiky, ale aj celkový stav spoločnosti je podľa Dzurindu zlý. „Boli sme šampióni v konvergencii. S hrôzou zisťujem, že zaostávame. Z rozpočtovo zdravého hospodárenia sme sa vrhli na razantné zadlžovanie budúcich generácií,“ podotkol. Poukazuje na chaos, znižovanie významu a kvality demokratických inštitúcií, zvyšovanie štátneho dlhu, únik mozgov zo Slovenska.

Na poznámku, že priority jeho strany v oblasti politickej kultúry, školstva, zdravotníctva, ekonomiky či vyrovnávania regionálnych rozdielov majú aj iné strany, Dzurinda reaguje, že napríklad on má za sebou konkrétne výsledky práce v týchto oblastiach. „Opatrenia sa dajú robiť, keď sa denne venujete práci a nie politikárčeniu. Nie vymýšľaniu atómoviek, ale práci,“ vyhlásil Dzurinda.

Nové pravicové subjekty zatiaľ nezujali

Podľa názorov viacerých nezávislých odborníkov nové pravicové subjekty zatiaľ na slovenskú politickú scénu neprišli s ničím prekvapivým. Premiér Eduard Heger, ktorý pred pár dňami oznámil vznik strany Demokrati, napríklad nedokáže jasne vysvetliť, prečo svoju víziu nenapĺňal doteraz, alebo aký je rozdiel medzi ním a Igorom Matovičom (OĽANO) a Mikulášom Dzurindom (Modrí).

„Modrí – Európske Slovensko z dielne slovenského Klekí Petru a jeho ´mladých´, po nich Demokrati dočasne povereného Eduarda Hegera a nakoniec Evino ´biele´ Jablko Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Ani jeden z ´výkopov´ a prezentácií obsahu ničím neprekvapil. Nezaujal,“ napísal v týchto dňoch na sociálnej sieti politológ Jozef Lenč.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dzurinda priznal, že sa hanbí: TOTO jednoducho treba zmeniť!

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti