eReport.sk
Kto by mal byť lídrom spojenej pravice?
Mikuláš Dzurinda a Eduard Heger, foto:tasr

Politológ Lenč o rozhádanej pravicovej scéne: Heger, Dzurinda či Nicholsonová ma ničím nezaujali!

Známy politológ Jozef Lenč si myslí, že nové pravicové subjekty zatiaľ na slovenskú politickú scénu neprišli s ničím prekvapivým. Je otázne, či s takmer identickým obsahom dokážu tri rôzne nové subjekty zaujať pravicového voliča a či sa dokážu dostatočne odlíšiť od už existujúcich stredopravých strán. Premiér Eduard Heger, ktorý pred pár dňami oznámil vznik strany Demokrati, napríklad nedokáže jasne vysvetliť, prečo svoju víziu nenapĺňal doteraz, alebo aký je rozdiel medzi ním a Igorom Matovičom (OĽANO) a Mikulášom Dzurindom (Modrí).

„Modrí – Európske Slovensko z dielne slovenského Klekí Petru a jeho ´mladých´, po nich Demokrati dočasne povereného Eduarda Hegera a nakoniec Evino ´biele´ Jablko Lucie Ďuriš Nicholsonovej. Ani jeden z ´výkopov´ a prezentácií obsahu ničím neprekvapil. Nezaujal,“ napísal na sociálnej sieti Lenč.

„Sluha dvoch pánov Gyimesi“

V skutku nezávideniahodnej situácii sa ocitol poslanec OĽANO G. Gyimesi, ktorý tak nejak musí zlaďovať záujmy svojich maďarských politických kolegov a záujmy svojho straníckeho šéfa Matoviča. Je naviac stále otázne, ako sa postaví k rozdeľujúcim procesom na pravicovom spektre. Podľa Lenča si momentálne Gyimesi zažíva „postupný pro-ruský, anti-demokratický a iredentistický posun ´sluhu dvoch pánov´.“

Prejavom tohto ideologického pohybu zástupcu maďarskej menšiny má byť napríklad otvorená kritika ministra obrany Jaroslava Naďa a ministra zahraničných vecí Rastislava Káčera (Demokrati) za ich hádky s občanmi na diskusii v Michalovciach. „O niekoľko dní zašiel ešte ďalej. Prihlásil sa k odkazu ukážkovej nacionalistickej, (neo)fašistickej a antisemitskej politiky z temného obdobia Slovenského štátu. Písal o ´hrdinovi´, ktorý bojoval za ´práva´ Maďarov, no súčasne podporoval fašistický režim a hlasoval za zákony, ktoré viedli k holokaustu na Slovensku. Idey krajnej pravice, tzv. alternatívnej pravice sa stávajú nosnou časťou jeho politiky. Politiky jeho dvoch pánov, ktorí sa obracajú k antisemitskému neofašizmu Moskvy a skrývajú za pochopenie s frustráciu ´obyčajných ľudí´,“ kritizuje ďalej Lenč Matovičovho poslanca. Ten sa bude naviac musieť nejak postaviť aj k obrovskému konfliktu, ktorý vyrástol medzi stranami a politikmi zastupujúcimi maďarskú menšinu na Slovensko. Bývalý politik Béla Bugár napríklad na Gyimesiho rozhodne dobré slová nenachádza.

Spochybňuje naše ukotvenie na Západe

Gyimesi vo všeobecnosti niekedy pôsobí tak, ako keby bol predĺženou rukou maďarského premiéra Viktora Orbána na Slovensku. Ani to však nemusí byť zlá stratégia. Obľúbenosť Orbána na Slovensku je totižto relatívne vysoká. Na druhej strane však stojí fakt, že je Gyimesi ešte stále v područí najnedôveryhodnejšieho slovenského politika Matoviča.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Adrianu Krajníkovú pobúrilo, že MVSR Matovičovi zaregistrovalo nový názov strany.
  2. Hamran a čurillovci sa vyhrážajú
  3. Zdevastované Slovensko?
  4. Už by aj stačilo!

„Záver týždňa patril opäť útokom voči nášmu ukotveniu na Západe. Čaputová, Heger a Naď boli nepriamo (po vzore Smeru, Orbána a najnovšie Matoviča) označení za vojnových štváčov, ktorí chcú pomáhaním Ukrajine vo vojne s agresorom, zavliect Slovensko do vojny s Ruskom. S ich milovaným červeno-hnedým Ruskom. Domovom frustrovaného bieleho post-sovietskeho muža,“ poukázal politológ na ďalšie Gyimesiho výroky.

Baží po moci a pomste?

„Poslanec Gyimesi je len predvojom, sluhom a užitočným pomocníkom tých, ktorí bažia po moci či pomste voči tým, ktorí si ich nevážili. No napriek tomu je najvyšší čas urobiť všetko preto, aby sa tento trend zastavil. Nateraz tým, že by Gyorgyi ďalej nebol poslancom parlamentu,“ uzavrel.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Politológ Lenč o rozhádanej pravicovej scéne: Heger, Dzurinda či Nicholsonová ma ničím nezaujali!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre