eReport.sk
Ivan Mikloš, exminister, poradca prezidentky Čaputovej
Ivan Mikloš, foto:RTVS/dokriza

Draxler o Miklošových argumentačných saltách: Práca ukrajinských aj ruských propagandistov je toxická!

Draxler o Miklošových argumentačných saltách! Bývalý minister financií Ivan Mikloš najnovšie tvrdí, že dlhú vojnu Rusko hospodársky unesie, zatiaľ čo Ukrajina nie. Jeho vyjadrenia tým pádom definitívne pôsobia nekonzistentne, keďže ešte pred viac ako mesiacom tvrdil, že „ešte v tomto roku ruské verejné financie skolabujú. A Rusko si bude musieť vybrať medzi inflačným tlačením peňazí alebo krutými rozpočtovými škrtmi. Obe tieto možnosti by však znamenali alebo nemožnosť ďalšieho financovania vojny proti Ukrajine, alebo zásadné negatívne ekonomické a sociálne následky pre ruské obyvateľstvo.“

Miklošove saltá

Nejedná sa pritom o jediné vyjadrenia, ktorým Mikloš spochybňoval ruskú schopnosť ekonomicky zvládnuť náklady a následky vojny. Nie je pre tento moment jasný dôvod, pre ktorý sa Miklošove postoje menia, ale v kontexte vojny je zaujímavé, že ešte aj nekoneční zástancovia Ukrajiny začínajú priznávať problémy našich východných susedov.

„Občas si pomôže lžou. Napríklad pri ruskom defaulte pred rokom Mikloš slovenskému publiku vysvetľoval, že Rusko sa jednostranne rozhodlo zaplatiť západným veriteľom v rubľoch. Tí to neakceptovali a Rusko sa technicky dostalo do defaultu. To ale nie je pravda, Rusko sa pokúsilo použiť dolárové a eurové aktíva priamo deponované v Moskve, ale kvôli sankciám ich Euroclear odmietol previesť. Aprílový komentár je skôr naivný.“

„Odvoláva sa na články vo Financial Times tvrdiace, že treba zmraziť ´tieňové devízové rezervy Ruska´, teda obmedziť nakladanie so zdrojmi ruských energetických podnikov. A potom príde sľúbený kolaps. Lenže bol to výstrel do prázdna, západné vlády nenašli spôsob, ako ešte viac na ruské firmy zatlačiť – zvlášť, keď Európa stále nejakú časť ruského plynu aj ropy potrebuje (mimochodom, spomeňme si na silné reči spred roka, ako Európa nebude platiť za plyn ´v rubľoch´, ale nakoniec sa s výnimkou Fínska a Bulharska všetci odberatelia podrobili platobnej schéme nariadenej Kremľom),“ uvádza k téme exminister školstva a komentátor verejného diania Juraj Draxler.

Preorientovanie na východné trhy

Stále zároveň platí, že Rusko veľkú časť následkov západných sankcií rieši prostredníctvom preorientovania na východnejšie trhy. Vo finále, a to aj podľa viacerých politikov a odborníkov, sa sankcie míňajú chcenému účinku.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Orbánovi Slováci veria
  2. Naďova analýza o Migoch
  3. Čo to Stančík predvádza?

„Konflikt, tak ako každý, vyvoláva nezmyselné tvrdenia, živené propagandou buď jednej alebo druhej strany. Ruské televízie zvykli ukazovať, že na Západe v supermarketoch chýba tovar (už ich to prešlo) a ľudia tu idú mrznúť. Západná propaganda zase mesiace predpovedala vyčerpanie ruských zásob rakiet s plochou dráhou letu a podobne. Jedny hlásali skorý kolaps Ukrajiny, druhí Ruska. Nesplnilo sa ani jedno ani druhé, také proste konflikty často sú – komplikované. Tak je to aj teraz: Rusi majú z protiofenzivy zjavne do určitej miery strach,“ pokračuje Draxler.

Toxická práca propagandistov

Stále podľa neho naviac platí, že Ukrajina Rusko v konvenčnej vojne poraziť v súčasnosti nedokáže. Práca „propagandistov“ je teda vraj vo finále toxická. „Na druhej strane aj keď Ukrajinci by prípadne mohli Rusom zasadiť ťažšie údery, nikto príčetný nepredpokladá, že by ich vedeli vyslovene poraziť. A vytlačiť z Ukrajiny. Rusi sú zabrdnutí v konflikte, do ktorého išli, keďže nevedeli riešiť problém Ukrajiny inými nástrojmi a tak nakráčali do dlhej a krvavej vojny, na konci ktorej na tom budú bezpečnostne prinajlepšom rovnako, ako na začiatku, ale pravdepodobne horšie. Budú síce tvrdiť, že nemali inú možnosť. Ak by čakali, Ukrajina by sa im tak či tak stávala viac nepriateľskou a bola predsunutou platformou pre americké záujmy, čo je pravda, ale – čo vyriešili?,“ pýta sa Draxler.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Draxler o Miklošových argumentačných saltách: Práca ukrajinských aj ruských propagandistov je toxická!

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php