Vydavateľstvo Oxford University Press zvolilo za slovo roka „mozgovú hnilobu“, čo odráža rastúce obavy odborníkov o negatívne dôsledky neustáleho „konzumovania“ triviálneho online obsahu na naše duševné zdravie. Podľa portálu foxnews.com odborníci varujú, že neustále skrolovanie a prezeranie povrchných informácií na sociálnych sietiach môže viesť k problémom so sústredením, nízkej motivácii a strate schopnosti vykonávať hlbokú intelektuálnu prácu.
Psychológovia upozorňujú, že neustále skrolovanie na sociálnych sieťach nielenže vyčerpáva našu pozornosť, ale aj negatívne ovplyvňuje našu motiváciu. ,,Toto je doba, keď majú ľudia problémy s udržaním pozornosti. Cítia zahmlený mozog, majú menej koncentrácie… nedokážu vykonávať hĺbkovú prácu,“ vysvetľuje odborník Bobinet z Kalifornie. Podľa neho môže byť dôvodom to, že časť mozgu, nazývaná habenula, sa aktivuje počas nekonečného skrolovania.
Mohlo by vás zaujímať
Ako sa vyhnúť „mozgovej hnilobe“?
Odborník na duševné zdravie varuje, že rozpoznať, čo pre jednotlivca najlepšie funguje, a vedome sa prispôsobovať novým informáciám, je kľúčom k prevencii „mozgovej hniloby“. ,,Ľudia sú veľmi odolní, a keď vieme pravdu o našom tele, môžeme s tým niečo urobiť,“ zdôrazňuje Bobinet. Týmto spôsobom môžeme efektívne bojovať proti negatívnym účinkom nadmerného vystavenia triviálnemu online obsahu a zlepšiť naše duševné zdravie.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Dôsledky sledovania nadmerného online obsahu: Pozor na „mozgovú hnilobu“!