eReport.sk
Zatvorenie starého hranièného priechodu do Po¾ska v kysuckej obci Skalité prekvapilo domácich obyvate¾ov aj zahranièných vodièov. Na cestu do Po¾ska museli využi dia¾nicu D3, na ktorú sa mohli napoji až po návrate do Svrèinovca. Na hraniènom priechode na dia¾nici D3 sa Poliaci zamerali najmä na kontroly osobných áut, autobusov a dodávok. Na snímke zátarasy a kontrola na starom hraniènom priechode s Po¾skou republikou v kysuckej obci Skalité 4. októbra 2023. FOTO TASR - Miroslav Jaroš *** Local Caption *** easyfoto hranice hranièný priechod migrácia nelegálna nelegálni migranti slovensko-po¾ská hranice hranice hranièný priechod zátarasy dia¾nica D3 starý hranièný priechod kontrola

Dopravné informácie: Zatvorený hraničný priechod do Poľska! Vodiči musia využiť diaľnicu D3

Zatvorenie starého hraničného priechodu do Poľska v kysuckej obci Skalité prekvapilo domácich obyvateľov aj zahraničných vodičov. Na cestu do Poľska museli využiť diaľnicu D3, na ktorú sa mohli napojiť až po návrate do Svrčinovca. Na hraničnom priechode na diaľnici D3 sa Poliaci zamerali najmä na kontroly osobných áut, autobusov a dodávok.

Zástupca starostu obce Skalité Peter Ivanek uviedol, že na hranici s Poľskom sú zatvorené aj ďalšie menšie hraničné priechody. ,,Nemali sme informácie, že Poľská republika úplne zatvorí hranice. Hovorilo sa o čiastočnej uzávere. Ľudia sú dosť prekvapení, cez niektoré hraničné priechody denne dochádzajú do Poľska na nákupy alebo za rodinami a cez náš starý priechod sa dalo dostať na diaľnicu, ktorá vedie do Žiliny,“ povedal.

Do Poľska sa oplatí chodiť aj na nákupy

Zatarasený hraničný priechod prekvapil aj mladého vodiča dodávky Jána, ktorý chcel ísť natankovať lacnejšiu naftu. ,,Do Poľska sa oplatí chodiť aj na nákupy. Určite nás to ovplyvní a obmedzí,“ skonštatoval. Primátor Čadce a predseda Združenia miest a obcí Kysúc Matej Šimášek poukázal na to, že situácia s migrantmi na Kysuciach v ostatných dňoch eskalovala. „Prenikali informácie, že Poliaci a Česi prejdú k radikálnemu riešeniu a uzavrú hranicu. Boli tu stovky migrantov, ktorí prechádzali nielen cez legálne hraničné priechody, kde si ich prevzala polícia, ale aj cez zelené čiary,“ skonštatoval s tým, že ľudia i samospráva pomáhajú migrantom so šatstvom, nabitím telefónov či jedlom.

Nerozumeli nášmu jazyku

Do riešenia situácie by mal podľa neho vstúpiť štát. ,,Sám som si to dnes ráno vyskúšal. Snažil som sa komunikovať s ľuďmi, ktorí prišli pravdepodobne zo Sýrie. Nerozumeli nášmu jazyku a v podstate nám neverili. Aj napriek tomu, že ľudia, ktorí tam boli so mnou, im pomáhali,“ podotkol. Upozornil na to, že opatrenia na hraniciach susedných štátov obmedzia život ľudí v česko-slovensko-poľskom pohraničí. ,,Je tu čulý cestovný ruch, vymieňajú sa služby, obchoduje sa. A dnes sa to všetko zastavilo. Sám som bol dnes na hraničnom priechode, kde sa otočilo niekoľko áut, ktorých posádky o tom neboli informované,“ uzavrel Šimášek.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Šimečka trpí Kiskovým syndrómom
  2. Zaujímavé výsledky! Transparency International sa zaoberala nákladmi na predvolebnú kampaň v parlamentných voľbách v tomto roku.
  3. Tak odchádzajú, alebo nie? Bývalý minister napísal na sociálnu sieť príspevok.

Kontroly na hraniciach so Slovenskom

Poľsko od stredy dočasne obnovilo kontroly na hraniciach so Slovenskom. Vykonávať ich bude len na vstupe do Poľska, pričom hranice možno prekračovať len na určených miestach a s dokladmi – občianskym preukazom alebo pasom. Kontroly Poľsko zaviedlo v súlade s pravidlami schengenského priestoru zatiaľ na desať dní. Podľa poľskej vlády je vysoká pravdepodobnosť, že ich predĺžia.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dopravné informácie: Zatvorený hraničný priechod do Poľska! Vodiči musia využiť diaľnicu D3

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php