eReport.sk
Americký prezident Joe Biden
Americký prezident Joe Biden. Foto: tasr/ap

Dôležité víťazstvo pre Bidena: Voľby ma posilnili pred rokovaniami so Si Ťin-pchingom!

Demokrati budú naďalej kontrolovať americký Senát po tom, čo demokratická senátorka Catherine Cortezová Mastová zvíťazila v doplňujúcich voľbách v štáte Nevada, informuje agentúra Reuters na základe predpokladov spoločnosti Edison Research. Cortezová Mastová sa tak postarala o dôležité víťazstvo pre prezidenta Joea Bidena.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden.
  2. Rokovanie medzi Amerikou a Čínou na Bali
  3. Podporujú demokrati korupciu?
  4. prezident Svetovej banky náklady
  5. Americký prezident Joe Biden
  6. Jeffrey D. Sachs., ekonóm, publicista,
  7. Americký prezident Joe Biden a čínsky prezident Si Ťin-pching,
  8. zbraňami k mieru!
  9. Americký prezident Joe Biden.

Cortezová Mastová tesne porazila republikánskeho vyzývateľa Adama Laxalta, bývalého generálneho prokurátora, ktorého podporil exprezident Donald Trump.

Výsledok z Georgie môže byť ďalšou výhodou

Po Cortezovej Mastovej víťazstve krátko po znovuzvolení demokratického senátora Marka Kellyho v piatok v noci v Arizone budú demokrati kontrolovať najmenej 50 kresiel v Senáte, pričom viceprezidentka Kamala Harrisová bude môcť rozhodovať vyrovnané počty v 100-člennej snemovni.

Ak by demokratický senátor Raphael Warnock vyhral druhé kolo volieb v Georgii 6. decembra proti republikánskemu vyzývateľovi Herschelovi Walkerovi, rozšírilo by to väčšinu demokratov na 51:49. Vďaka tomu by mali demokrati ďalšiu výhodu pri schvaľovaní obmedzeného počtu kontroverzných zákonov, ktoré môžu postúpiť jednoduchou väčšinou hlasov namiesto 60 potrebných pre väčšinu legislatívy.

Voliči v utorok rozhodovali o obsadení 35 kresiel v 100 člennom Senáte a všetkých 435 v Snemovni reprezentantov. Novozvolený Senát zloží prísahu 3. januára.

Biden: Cítim sa dobre a teším sa na ďalšie dva roky

Americký prezident Joe Biden v nedeľu uviedol, že nečakané úspechy demokratov v doplňujúcich voľbách mu dávajú silnejšiu pozíciu v náročných rokovaniach s jeho čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom.

Americký prezident Joe Biden vystupuje z lietadla po prílete do kambodžskej metropoly Phnom Pénh 12. novembra 2022. – Foto: tasr/ap

TASR správu prevzala od agentúry AFP. „Viem, že prichádzam silnejší,“ povedal Biden v Phnom Penh, kde sa zúčastňuje na summite Združenia krajín juhovýchodnej Ázie.

„Cítim sa dobre a teším sa na ďalšie dva roky,“ povedal po tom, čo si demokrati víťazstvom v Nevade udržali kontrolu nad americkým Senátom.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dôležité víťazstvo pre Bidena: Voľby ma posilnili pred rokovaniami so Si Ťin-pchingom!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti