eReport.sk
foto: tasr

Dokedy ešte? Vedci dali jasnú odpoveď, ako dlho nás potrápi COVID-19

Nebude to také ľahké. Ešte minulý rok v lete sme sa mohli na Slovensku tešiť z toho, že sme dostali epidémiu nového koronavírusu pod kontrolu, dnes nám zomierajú denne stovky ľudí. Ľudia sú už unavení z opatrení a nemocnice idú na doraz. Kedy sa náš život vráti do normálu a čo všetko bude pre to treba urobiť?

V boji s koronavírusom sa musíme obrniť trpezlivosťou. – Foto: – Ilustračné foto: tasr/ap

Podľa vedcov, ktorí sa stretli v utorkovej diskusii Veda pomáha – Covid-19, sa budeme musieť obrniť trpezlivosťou. „Teraz na jar a na začiatku leta sa stále budeme snažiť brániť vírusu v šírení očkovaním a testovaním. Nie celkom som uzrozumená s tými typmi testov, ktoré sú na trhu. Zdajú sa mi dosť nedokonalé a dávajú vírusu veľa priestoru množiť sa neviditeľne. Predpokladám, že v lete sa situácia trochu upokojí a dúfam, že ku koncu roka sa trošku dostaneme ako keby v tej rovnováhe nad vírus,“ myslí si virologička Silvia Pastoreková. Zároveň však upozornila, čo môže spôsobiť pomalé tempo očkovania: „Trochu sa obávam, že v našej krajine bude zaočkovaných ešte príliš málo ľudí a medzi tým už vzniknú nejaké nové varianty. My nebudeme mať za sebou ešte ani prvú vlnu očkovania a dostaneme sa pred situáciu, že buď prídu nové vakcíny, alebo sa budeme ďalej boriť s testovaním.“

Virologička Silvia Pastoreková varuje pred pomalým tempom očkovania. – Foto: tasr

Zrejme by sme sa mali pripraviť na dlhšiu „jazdu“ s novým koronavírusom, aj keď sa viacero odborníkov zhoduje, že raz ho pod kontrolu dostaneme. „Rýchlym poznaním, rýchlym tempom, akým sa veci vyvíjajú, akým vznikajú vakcíny, nové liečivá, tak my postupne budeme dostávať vírus pod kontrolu, zatláčať ho a vytláčať ho z toho jeho regiónu, v ktorom teraz dominuje. Nebude to trvať rok, možno to potrvá dlhšie, ale my ho dostaneme pod kontrolu a verím, že postupne ho pochopíme a budeme ho ovládať,“ prezradil virológ Juraj Kopáček, ktorý si myslí, že COVID-19 by sme mohli ukočírovať či už vakcínami alebo liečivami. „ Poradili sme si s väčšími zabijakmi, ako je tento,“ dodal na záver s tým, že ľudstvo bolo už príliš rozmaznané, že sa nič nemôže stať a stalo sa.

Virológ Juraj Kopáček je optimista. Koronavírus dostaneme pod kontrolu, ale bude to chvíľu trvať. – Foto: tasr

Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Sledujte nás

Nehanbite sa, ozvite sa. Radi sa stretávame so zaujímavými ľuďmi a nachádzame nových priateľov.