eReport.sk
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas tlačovej konferencie k Novele zákona o slobodnom prístupe k informáciám 29. novembra 2021 v Bratislave.
Ministerka spravodlivosti SR Mária Kolíková počas tlačovej konferencie k Novele zákona o slobodnom prístupe k informáciám 29. novembra 2021 v Bratislave. Foto: tasr

Aký bude nový infozákon? Kolíková: Uvedomujem si, že by sa dalo ísť ešte ďalej

Povinné zverejňovanie príloh a dodatkov k zmluvám, zverejňovanie štúdií analytických materiálov vyhotovených za verejné zdroje, či rozšírenie povinností vyplývajúcich zo zákona o slobodnom prístupe k informáciám aj na štátne firmy, navrhuje Ministerstvo spravodlivosti SR v novele zákona o slobodnom prístupe k informáciám. Legislatíva je v medzirezortnom pripomienkovom konaní (MPK).

Novinkou v zákone má byť napríklad vypustenie výnimky zo zverejňovania zmlúv Národnou diaľničnou spoločnosťou.

“Tematicky návrh zákona rieši na jednej strane požiadavky, ktoré nám vyplývajú z programového vyhlásenia vlády, a v druhej časti sa venuje transpozícii európskej smernice,” uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková na pondelkovej tlačovej konferencii. Predložená legislatíva je podľa nej ďalším krokom k zvýšeniu transparentnosti verejnej správy.

Novinkou v zákone má byť napríklad vypustenie výnimky zo zverejňovania zmlúv Národnou diaľničnou spoločnosťou. Zverejňovať by sa mali aj informácie o osobách, ktoré sa uchádzajú o verejnú funkciu, aj o úspešných kandidátoch.

Uvedomujem si, že by sa dalo ísť ešte ďalej,

poznamenala k novele ministerka.

V rámci aplikovania smernice Európskej únie o opakovanom použití informácií verejného sektora rezort navrhuje tiež rozšírenie personálnej pôsobnosti na tzv. verejné podniky a rozšírenie vecnej pôsobnosti na “osobitné” kategórie informácií, napríklad na informácie s vysokou hodnotou či výskumné údaje ako špecifickú kategóriu informácií vznikajúcich v rámci vedeckého výskumu financovaného z verejných zdrojov. Rozšíriť by sa mal aj zákaz tzv. výhradných dohôd. Informácie na účely opakovaného použitia by sa mali sprístupňovať bezplatne.

“Uvedomujem si, že by sa dalo ísť ešte ďalej,” poznamenala k novele ministerka. Návrhy, ktoré vzídu z pripomienkového konania a ďalšie záväzky programového vyhlásenia vlády majú byť doplnené v samostatnom legislatívnom procese, a to aj vzhľadom na potrebu rýchlej aplikácie smernice.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Mária Kolíková (Za ľudí).
  2. Mária Kolíková (klub SaS).
  3. Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Aký bude nový infozákon? Kolíková: Uvedomujem si, že by sa dalo ísť ešte ďalej

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti