eReport.sk
Boj sa neskončil
Zelenskyj si potriasa rukou s Naďom, v pozadí uprostred minister Káčer. Foto: fb/zelenskiy.official

Káčer: Únia je okrem poskytovania financií a vojenskej techniky, povinná i prijať Ukrajinu do svojich radov!

Povinnosti voči Ukrajine nikdy nekončia? Ukrajina dominovala pondelňajším debatám šéfov diplomacií, hovorili o nej dokonca aj počas pracovných raňajok s generálnym riaditeľom Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafaelom Grossim. Dočasne poverený minister zahraničných vecí Rastislav Káčer odvolanej vlády dodal, že išlo hlavne o debaty o bezpečnosti Záporožskej jadrovej elektrárne, ktorá sa nachádza na Rusmi okupovanom území Ukrajiny. Z Bruselu informuje spravodajca TASR.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Premiér Heger a prezident Zelenskyj
  2. Morawiecki túži po silnej armáde
  3. Americký tank typu M1A2 Abrams na archívnej snímke z apríla 2008.
  4. Každá vojna je biznis

Na zasadnutí sa ministri dohodli aj na poskytnutí ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine v hodnote pol miliardy eur.

„Bola zhoda názorov – väčšia ako by sa navonok zdalo,“ opísal Káčer atmosféru rokovaní. Podľa jeho slov sa názory rôznili napríklad ohľadom dodávok ťažkej bojovej techniky Ukrajine, avšak členské štáty chcú vytrvať pri poskytovaní pomoci.

Povinnosti voči Ukrajine nikdy nekončia?

„Zhoda je na tom, že treba vytrvať dovtedy, kým Ukrajina nenastolí teritoriálnu integritu a suverenitu na svojom území. Toto zdôraznili viacerí partneri a to som povedal aj ja,“ informoval.

Dodal, že ministri sa ohľadom Ukrajiny dohodli na všetkom, na čom sa dohodnúť mali. Prebrali aj desaťbodový mierový plán ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a integračné šance Kyjeva.

„Hovoril som o potrebe držať Ukrajine pozitívnu víziu jej európskeho členstva, čo by mal jasným odkazom potvrdiť aj nadchádzajúci summit EÚ – Ukrajina,“ zdôraznil Káčer.

Trestný tribunál

Diplomati riešili aj otázku mimoriadneho trestného súdu pre ruské vojnové zločiny na Ukrajine. „Zdôraznili sme, že takýto súd má zmysel. Musí byť postavený na základe existujúcich noriem medzinárodného práva a mal by získať širokú podporu štátov OSN,“ vysvetlil Káčer.

Výcvik nie je zbrojenie!

Čo sa týka schválenia finančnej podpory na vojenské vybavenie pre Ukrajinu cez Európsky mierový nástroj, Káčer uviedol že existuje vzorec prerozdeľovania peňazí, na aký účel budú venované. O niečo väčší podiel, než je zvykom – 45 miliónov eur – bol vyčlenený na nevyzbrojovanie, čiže na výcvik ukrajinských vojakov na pôde Európskej únie.

Zdroj: spravodajca TASR Jaromír Novak


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Káčer: Únia je okrem poskytovania financií a vojenskej techniky, povinná i prijať Ukrajinu do svojich radov!

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti