Demokratická cenzúra. Že to nejde k sebe? A cenzúra patrí k totalitným režimom? Asi podľa toho, či máme na mysli demokraciu klasickú, alebo „liberálnu.“ Tento pojem taktiež nedáva zmysel, ale podobne ako o cenzúre, o nej rada rozpráva hlava štátu Zuzana Čaputová. Tá sa už v minulosti vyjadrila, že „je chybou dnešných demokratov, že si myslia, že k demokracii patrí bezbrehá sloboda prejavu a nie cenzúra.“ Taktiež na americkom summite „pre demokraciu“ uviedla, že „demokraciu ohrozuje sloboda prejavu.“ A to isté zopakovala i na svojej zahraničnej ceste v USA a v Kanade. Historik a publicista Eduard Chmelár sa k jej prejavu ostro povenoval na sociálnej sieti. Podľa neho „ohrozenie demokracie prichádza práve z prezidentského paláca.“
Demokratická cenzúra
„Počas vystúpenia na Stanfordovej univerzite povedala pani Čaputová okrem iného, toto: Sloboda prejavu sa zneužíva na šírenie klamstiev a paniky… Západ ešte nepochopil, že piliere demokracie, ako je sloboda prejavu, sa využívajú na útoky alebo zničenie samotnej demokracie,“ začal Chmelár na úvod.
„Už veľakrát som upozornil na to, že táto žena je úplne posadnutá túžbou obmedzovať slobodu prejavu. Niet inej témy, ktorej by sa venovala tak často a tak intenzívne, a to nielen doma, ale aj v zahraničí, kde otvárala agendu „regulácie médií a „obrany demokracie pred neobmedzenou slobodou prejavu“ (sic!) na každej pracovnej ceste a nebolo jej to hlúpe ani vtedy, keď preberala nejakú banálnu cenu práve za posilňovanie slobody.
Ako človek, ktorý sa takmer tri desaťročia profesionálne venuje filozofickým, politickým a právnym otázkam slobody prejavu, musím dôrazne vyhlásiť, že jej názory v tejto oblasti sú nielen scestné, ale aj nebezpečné,“ skonštatoval historik.
Aj slušnosť zrejme znamená pre každého niečo iné..
Eduard Chmelár pripomenul, že hoci je prezidentka „precitlivená na svoju osobu,“ ak niekto haní politikov, ktorých nemá rada, „je všetko v poriadku.“
„Vraj u nás iní rozsievajú nenávisť. Naopak, vyzdvihuje údajnú „slušnosť a kultivovanosť“ protivládnych protestov. Tak ja neviem, či u Čaputovcov považujú za slušné pokrikovať po iných ľuďoch slová ako potkan, prasce, ruská filcka. Alebo „choď do pi…, ministerka.“ Ale aspoň som sa utvrdil v tom, že falošnosť tejto osoby je nevídaná.“
1984
Je známy román Georgea Orwella. V ktorom hlavný hrdina pracuje na „Ministerstve pravdy.“ Kde stručne a zjednodušené „cenzuruje, čo sa dá.“ Lebo cenzúra predsa k tej pravde patrí tak, ako k demokracii..
Aby sme nezabudli, také u nás chcela zriadiť iná „veľká demokratka“ pani Remišová.
Chmelár tento román spomenul v súvislosti s návštevou pani Čaputovej v spoločnosti Youtube. Kde prezidentka opätovne hovorila o potrebe cenzúry.
„Za 35 rokov tohto režimu som ešte nepočul taký bezočivý a otvorený nátlak politika na zavedenie cenzúry. S tým, že cenzor sa po novom volá „moderátor obsahu“. George Orwell by bol nadšený z tohto rozkošného newspeaku, ale v zásade to nie je nič nové.
Od zavedenia slobody tlače v roku 1848 sa jej odstránenie už nikdy nenazvalo zdiskreditovaným pojmom „cenzúra.“ Ale práve podobným newspeakom.
Už chápem, prečo prezidentka zobrala so sebou svojho „lovca hoaxov“ Jakuba Godu, no v lietadle sa nenašlo miesto pre oveľa kompetentnejšieho štátneho tajomníka MIRRI pre informatizáciu,“ uviedol.
S tým, že ak „Zuzana Čaputová nechápe, že v demokracii sa nezmysly odjakživa vyvracali argumentmi, a nie zákazmi, že pravda sa zjavovala v dialógu, a nie v mocenskom rozhodnutí, a namiesto toho poučuje oveľa vyspelejšie západné demokratické krajiny, že sloboda prejavu im škodí, potom buďme radi, že nemá väčšie právomoci, lebo ohrozenie demokracie zjavne prichádza z Prezidentského paláca, a nie z Úradu vlády.“
Zdroj: Fb E. Chmelár
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Chmelár: Pani prezidentka patrí k demokracii asi tak, ako cenzúra, ktorú túži zaviesť!