eReport.sk
Šéf diplomacie EÚ
Šéf zahraničnej politiky Európskej únie (EÚ) Josep Borrell, foto:tasr/ap

Už aj Borrell hucká Ukrajinu útočiť na Rusko: Podľa vojnového práva je to úplne možné


Západ čím ďalej tým viac posmeľuje Ukrajinu útočiť na Rusko. Zatiaľ ešte posledný tromf v podobe účasti vojsk NATO v tomto viac ako dva roky trvajúcom konflikte nevyťahuje, napriek tomu po stále väčšom zásobovaní ukrajinskej armády zbraňami a technikou ju teraz posmeľuje k ďalším útokom priamo na ruskom území. A to tvrdením, že podľa vojnového práva je to úplne možné, a nie je to v rozpore. Viacerí politici s ním súhlasia.

USA a Nemecko sú zatiaľ proti

Šéf diplomacie EÚ Josep Borrell dnes požiadal členské krajiny, aby vyvážili obavy z eskalácie konfliktu s potrebou Ukrajiny brániť sa. Kyjev má podľa neho právo použiť západné zbrane na zasahovanie cieľov v Rusku. Informuje o tom TASR s odvolaním na agentúru AFP. „Podľa vojnového práva je to úplne možné a nie je to v rozpore… Mohol by som sa revanšovať alebo by som mohol bojovať proti tomu, kto proti mne bojuje zo svojho územia. Musíte nájsť rovnováhu medzi rizikom eskalácie a potrebou Ukrajincov brániť sa,“ povedal Borrell na začiatku schôdzky ministrov obrany členských krajín EÚ v Bruseli.

Musíte nájsť rovnováhu medzi rizikom eskalácie a potrebou Ukrajincov brániť sa.

Josep Borrell, šéf diplomacie EÚ

Kyjev nalieha na svojich západných partnerov, aby mu pomocou ich zbraní dlhého doletu umožnili zasahovať ciele v Rusku. Spojené štáty a Nemecko sú však proti tomu pre obavy, že by ich to mohlo zatiahnuť do priameho konfliktu s Moskvou. Borrellove slová podporili na rokovaní niektorí ministri obrany. Holandsko nemá v tomto smere žiadne obmedzenia a dúfa, že „ostatné krajiny, ktoré majú iné postoje, to zmenia“, uviedla šéfka holandského rezortu obrany Kajsa Ollongrenová. „Je celkom možné, že musia zasahovať ciele aj vo vnútri Ruska. Môj názor je, že by sa o tom nemalo diskutovať,“ dodala.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Josep Borrell
  2. Zelenskyj žiada ďalšie zbrane
  3. Josep Borrell
  4. Josep Borrell

Estónsky minister obrany Hanno Pevkur dúfa, že „všetky krajiny, ktoré majú tieto aktíva, dajú povolenie Ukrajine“. Podľa jeho slov „nemôže byť normálne, že Rusko útočí veľmi hlboko na ukrajinské územie a Ukrajinci bojujú s jednou rukou za chrbtom“. Na prehodnotenie postoja Západu v súvislosti s ukrajinskými útokmi na ruské územie so západnými zbraňami vyzval v pondelok generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg. Poukázal pri tom na to, že ruská armáda ostreľuje Charkov zo svojho územia.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Už aj Borrell hucká Ukrajinu útočiť na Rusko: Podľa vojnového práva je to úplne možné

Odoberať
Upozorniť na
14 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: