eReport.sk
Americký minister obrany Lloyd Austin v utorok pricestoval na vopred neohlásenú návštevu Iraku. T
Zľava minister obrany USA Lloyd Austin a ukrajinský minister obrany Olexij Reznikov na zasadnutí Severoatlantickej rady. Foto: tasr/ap

Ďalšia vojenská podpora Kyjeva: Prichádza od USA, má hodnotu 725 miliónov dolárov!

Administratíva prezidenta Joea Bidena pošle Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote 725 miliónov dolárov, uviedol v piatok Biely dom. TASR informuje na základe správy agentúry AP.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nemecká ministerka zahraničných vecí Annalena Baerbocková.
  2. Biden údajne navštívi hranice
  3. Biden "tlačí" na Ankaru
  4. Sanitka preváža do nemocnice údajného strelca po streľbe v meste Raleigh.
  5. Francúzsky prezident Emmanuel Macron
  6. Americkým vojnám Charta OSN neprekáža?
  7. V Sudáne to stále vrie
  8. Zľava ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba.
  9. Spojenci na summite prisľúbili vojenskú pomoc
  10. Smutné správy z Brazílie
  11. Jaroslav Naď (OĽANO) na snímke z videa.
  12. Idú po vzore Slovenska?

Oznámenie USA prichádza po stretnutiach NATO, na ktorých ministri obrany z Európy a celého sveta prisľúbili Ukrajine zbrane a systémy protivzdušnej obrany, keďže Rusko zintenzívnilo bombardovanie Kyjeva a ďalších regiónov.

Pomoc je zameraná na doplnenie zásob munície

Podľa predstaviteľov vlády USA tento balík neobsahuje žiadne nové veľké zbrane. Pomoc USA je tentokrát zameraná najmä na doplnenie zásob munície pre zbraňové systémy, ktoré Ukrajina úspešne používa vo svojej protiofenzíve proti Rusku.

Najnovší balík pomoci obsahuje náboje pre salvové raketomety HIMARS, zbraň, ktorá rozhodujúcim spôsobom zlepšila schopnosť Ukrajiny zasiahnuť muničné sklady, mosty a ďalšie kľúčové ciele a oslabiť tak schopnosť Ruska zásobovať svoje jednotky. Spojené štáty už poslali Ukrajine 20 raketometov HIMARS a prisľúbili dodať 18 ďalších v nasledujúcich rokoch.

„Naše odhodlanie a nemennosť cieľa sa iba posilnili“

USA sa svojím vyhlásením pridali k početným prísľubom pomoci Ukrajine, oznámených tento týždeň európskymi spojencami. Malé i veľké krajiny v posledných dňoch zverejňovali podrobnosti svojich nových príspevkov Ukrajine, zvýrazňujúc tak pretrvávajúce obavy európskych národov, že by sa mohli stať ďalším cieľom Moskvy.

„Najnovšie ruské útoky len prehĺbili odhodlanie ukrajinského ľudu a ďalších krajín dobrej vôle z každého regiónu Zeme,“ povedal tento týždeň na stretnutí ministrov obrany NATO americký minister Lloyd Austin. „Naše odhodlanie a nemennosť cieľa sa iba posilnili,“ dodal.

Pomoc Kyjevu prisľúbili aj európske krajiny

Britská vláda uplynulý týždeň uviedla, že poskytne rakety pre moderné systémy vzdušnej obrany NASAM, ktoré Pentagon plánuje poslať na Ukrajinu. Británia tiež posiela stovky dronov a 18 húfnic. Nemecko poslalo prvý zo štyroch prisľúbených systémov protivzdušnej obrany IRIS-T, Francúzsko prisľúbilo poslať viac delostrelectva, protilietadlových systémov a rakiet, Holandsko oznámilo, že pošle rakety a Kanada plánuje poslať zimné vybavenie, kamery pre drony a satelitnú komunikáciu.

Saudská Arábia pomôže humanitárne

Saudská Arábia v sobotu oznámila humanitárnu pomoc Ukrajine vo výške 400 miliónov dolárov, informovala oficiálna tlačová agentúra SPA a dodala, že korunný princ Mohammed bin Salmán v tejto súvislosti telefonoval ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému. TASR prevzala správy z tlačovej agentúry AFP.

Kráľovstvo čelí čoraz väčšej kritike zo strany USA po tom, čo sa Saudskou Arábiou vedená skupina vývozcov ropy OPEC dohodla s Ruskom a ďalšími spojencami na drastickom znížení produkcie, čo by mohlo vyhnať ceny energií ešte vyššie.

Princ zdôraznil „snahu kráľovstva podporovať všetko, čo prispeje k deeskalácii, ako aj jeho pripravenosť pokračovať v snahách o mediáciu.“ Saudská Arábia zohrala minulý mesiac nečakanú úlohu pri sprostredkovaní výmeny vojnových zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou.

Vojna na Ukrajine však vyvolala napätie medzi Saudskou Arábiou a Spojenými štátmi po tom, čo kráľovstvo do značnej miery odolalo tlaku na zvýšenie produkcie ropy s cieľom zmierniť energetickú krízu spôsobenú vojenským konfliktom.

Kráľovstvo čelí čoraz väčšej kritike zo strany USA po tom, čo sa Saudskou Arábiou vedená skupina vývozcov ropy OPEC dohodla s Ruskom a ďalšími spojencami na drastickom znížení produkcie, čo by mohlo vyhnať ceny energií ešte vyššie. USA obvinili OPEC+ z pridania sa k Rusku a v stredu americký prezident Joe Biden dokonca pohrozil „dôsledkami“ pre Saudskú Arábiu.  

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ďalšia vojenská podpora Kyjeva: Prichádza od USA, má hodnotu 725 miliónov dolárov!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie