eReport.sk
Vakcína proti COVID-19 od AstraZeneca. Foto: tasr

Ďalšia krajina pozastavila očkovanie vakcínou AstraZeneca! Íri reagujú na Nórov

Írsko v nedeľu pozastavilo očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Urobilo tak na základe správ o výskyte krvných zrazenín u niekoľkých zaočkovaných osôb v Nórsku. Informovala o tom agentúra AFP s odvolaním sa na hovorcu írskeho ministerstva zdravotníctva.

Tento krok nastal po tom, čo írsky národný výbor pre imunizáciu (NIAC) odporučil, aby v krajine preventívne prerušili očkovanie vakcínou od AstraZenecy po sobotňajšejspráve Nórskej agentúry pre lieky o nových závažných prípadoch týkajúcich sa výskytu krvných zrazenín u dospelých po očkovaní„.

Nórsko vo štvrtok nasledovalo Dánsko

Podľa oficiálnych údajov, naposledy aktualizovaných v stredu, bolo v Írsku doposiaľ podaných približne 570.000 dávok vakcín proti koronavírusu. Celkovo 109.000 z nich vyrobila britsko-švédska farmaceutická spoločnosť AstraZeneca.

Nórsko v sobotu oznámilo, že v krajine hospitalizovali pre krvácanie, krvné zrazeniny a nízky počet krvných doštičiek troch zdravotníkov, ktorí boli nedávno zaočkovaní vakcínou od AstraZenecy.

Nórsko vo štvrtok nasledovalo Dánsko a oznámilo, že preventívne pozastavuje očkovanie vakcínami od spoločnosti AstraZeneca.

Úmrtie už aj na Slovensku

Očkovanie vakcínou od AstraZenecy preventívne pozastavili aj Island, Rumunsko a Bulharsko. V Rakúsku a niekoľkých ďalších štátoch prestali používať konkrétnu šaržu vakcíny po tom, čo v dôsledku problémov so zrážaním krvi zomrela zaočkovaná zdravotná sestra. Na Slovensku zomrela iba necelé dva týždne po zaočkovaní vakcínou AstraZeneca len 38-ročná učiteľka. Naši odborníci však upokojujúže nie je dôvod na paniku.

Spoločnosť AstraZeneca v reakcii uviedla, že z analýzy dát zozbieraných po aplikovaní viac ako 17 miliónov dávok vakcíny nevyplynulo, že by očkovanie jej vakcínou zvyšovalo nebezpečenstvo pľúcnej embólie, hlbokej žilovej trombózy alebo trombocytopénie, teda stavu, kedy má pacient znížené množstvo krvných doštičiek. „Hlásený počet tohto druhu udalostí po očkovaní vakcínou AstraZeneca nie je vyšší ako počet, ktorý by sa prirodzene vyskytol u neočkovanej populácie,“ uviedla hovorkyňa spoločnosti.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ďalšia krajina pozastavila očkovanie vakcínou AstraZeneca! Íri reagujú na Nórov

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php