eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Poplach kvôli úmrtiu učiteľky po očkovaní. Čo na to odborníci?


Prípad mladej učiteľky Antónie, ktorá zomrela dva týždne po podaní vakcíny AstraZeneca, otriasol Slovenskom. Viacerí ľudia sa pýtajú, či je očkovanie bezpečné a či by sme nemali nasledovať krajiny ako napríklad Dánsko či Nórsko, ktoré pozastavili očkovanie práve spomínanou vakcínou. Naši odborníci však upokojujú, že nie je dôvod na paniku.

O smrti 38-ročnej učiteľky informovala verejnoprávna RTVS. Mladá žena mala mať po vakcinácii vedľajšie účinky, podľa informácie od rodiny, 14 dní po podaní očkovacej látky umrela. Priama súvislosť medzi očkovaním a úmrtím zatiaľ nebola potvrdená. Čakať sa má na výsledok pitvy.

Aj v iných európskych krajinách však zaznamenali podobné prípady. „Pravdou je, že napríklad Dáni pozastavili očkovanie touto vakcínou. Jednalo sa o preventívne opatrenie, keďže sa u pár zaočkovaných ľudí pozoroval vznik trombov, pričom jedna osoba zomrela. Podobným krokom zareagovali aj ďalšie štáty Európskej únie,“ uviedol farmaceut Marek Kajan z Očami farmácie.

Na Slovensku sa objavilo úmrtie po vakcinácii. Súvislosť sa však nedá potvrdiť. – Foto: tasr

Britská farmaceutická spoločnosť AstraZeneca sa nechala počuť, že nenašla žiadnu spojitosť medzi svojou vakcínou proti COVID-19 a zvýšeným rizikom výskytu krvných zrazenín. Za pravdu im dávajú aj naši zdravotníci. „Tu si treba uvedomiť, že ku vzniku trombov dochádza ako aj v zaočkovanej populácii, tak aj u nezaočkovanej. Problém by bol, ak by bolo riziko vyššie u ľudí, ktorí už sú zaočkovaní,“ upozorňuje farmaceut.

Známy lekár Milan Kulkovský vakcínu obhajuje: „Vakcína AstraZeneca je bezpečná, neodmietajte ju.“ Pripomína, že riziko vzniku krvnej zrazeniny po podaní vakcíny nie je vyššie ako u neočkovanej populácie. „Toto riziko sa ale výrazne zvyšuje u pacientov s COVID-19. Paradoxne si tak tí, ktorí očkovanie odmietnu pre strach z trombózy, riziko jej vzniku výrazne zvyšujú,“ upozorňuje odborník.

Naši odborníci apelujú, aby sa ľudia nechali očkovať. – Foto: tasr

Tiež dáva do pozornosti, že z hľadiska tromboembolizmu sú nebezpečnejšie aj iné lieky. „Známe je toto riziko u žien užívajúcich hormonálnu antikoncepciu. Najmä v kombinácii s fajčením. Prestala sa preto používať? Nie. Pravdepodobne väčšina internistov má skúsenosť s mladými ženami, ktoré takmer zabila pľúcna embólia. Našťastie najnovšie prípravky toto riziko výrazne znižujú,“ prezradil primár z považskobystrickej nemocnice.

K 10. marcu 2021 bolo v EÚ hlásených 30 prípadov tromboembolických príhod u takmer 5 miliónov zaočkovaných ľudí vakcínou proti COVID-19 od AstraZeneca. „Podľa vyjadrenia Európskej liekovej agentúry neexistuje dôvod predpokladať, že očkovanie spôsobilo tieto ochorenia. Stanovisko bezpečnostného výboru EMA je, že prínos vakcíny naďalej prevažuje nad rizikami a vakcína sa môže naďalej podávať, zatiaľ čo vyšetrovanie prípadov tromboembolických príhod pokračuje,“ zdôraznil farmaceut Marek Kajan.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Poplach kvôli úmrtiu učiteľky po očkovaní. Čo na to odborníci?

3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: