Nepoučiteľní? Celoplošné testovanie na Covid – 19, s ktorým vyrukovala vláda Igora Matoviča, vyvolalo poriadnu polemiku. Už na začiatku odvážnej vládnej iniciatívy sa otvorilo viacero otázok na adresu firmy, ktorá mala zabezpečiť antigénové testy a ťažila ju tisícová dlžoba. Zdá sa, že štát opäť vstúpil do tej istej rieky. Po novom totiž hasili problém s nedostatkom rukavíc doslova v hodine dvanástej. Nad spoločnosťou, ktorá mala dodať spomínané pomôcky zdravotníkom, však visí viacero otáznikov. Podľa jednej z databáz ju taktiež ťaží dlh!
Ďalší prešľap? Človek by povedal, že sa štát poučil a bude detailnejšie dbať na svojich obchodných partnerov. Zdá sa, že história sa opakuje. Prečo svietia dlžoby aj pri firme KORAKO plus sro blízkej štátu?
Dlžoba na krku?
Neskoro ale predsa? Spomínaná firma patrí medzi jednu zo spoločností, ktoré pomohli štátu dodať milióny hygienických rukavíc. Tie dokonca štát objednal naozaj zmätočne už v čase, keď sa celoplošné testovanie vo veľkom riešilo. Dokonca väčšina objednávky dorazila podľa zmlúv do vládnych skladov až niekoľko dní po testovaní! Práve spoločnosti KORAKO plus sro štát zacvakal za dovoz 2,5 milióna rukavíc takmer 400 000 eur. Spoločnosť je pritom využívaná na štátne zákazky pravidelne aj v regiónoch.
Podľa informácií eReport sa spoločnosť KORAKO plus sro podľa jednej z online databáz pasuje s dlžobou. Má ísť o dlh v hodnote 1 317 eur voči Krajskému súdu v Bratislave vedený od polovice júla tohto roka. Ten je oficiálne podľa databázy vedený ako veriteľ a oficiálne by tak mala spoločnosť dlhovať rezortu spravodlivosti, pod ktorý súd spadá.
Záhadný dlh
EReport oslovil Správu štátnych hmotných rezerv, ktorá biznis so spoločnosťou uzatvorila. „Správa štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky nebola povinná preverovať existenciu, prípadne úhradu údajného dlhu spoločnosti KORAKO plus, s. r. o.. Spoločnosť je hospodárskym subjektom zapísaným v zozname hospodárskych subjektov,“ uviedla Natália Petríková zo štátnej inštitúcie.
Prizvukuje, že „Správa“ sa držala zákona. „Tak, ako je v zákone uvedené, verejný obstarávateľ nie je povinný dodatočne a nad rámec zákona údaje uvedené v zozname hospodárskych subjektov overovať. Pri uzatvorení kúpnych zmlúv so spoločnosťou, SŠHR SR disponovala údajmi zo zoznamu hospodárskych subjektov. Nakoľko ide o zákonný spôsob preukázania splnenia podmienok účasti a tento bol dodržaný, obstarávateľ skonštatoval splnenie podmienok,“ dodáva Petríková.
Štátna inštitúcia taktiež tvrdí, že si dlh overovala v univerzálnom registri a predmetný nedoplatok mal byť zaplatený v roku 2018. Či ide o ten istý dlh, na ktorý upozorňuje eReport, nevedno, lebo ten je voči rezortu spravodlivosti vedený na tento rok.
Pochybný kšeft
Pochybnosti už pred týždňami vzbudil ďalší štátny kšeft. Trnavská firma Eurolab Lambda a.s. prednedávnom uzavrela so slovenskou vládou lukratívny miliónový biznis na dodanie antigénových testov. Podľa viacerých databáz spoločnosť mala 17-tisícový dlh.
Vláda a aj Eurolab Lambda a.s. síce tvrdili, že nedoplatok voči sociálnej spoločnosti bol v čase podpisu zmluvy so štátom vyplatený, no na biznise zostala určitá pachuť pochybností. V súvislosti s týmto obchodom vyjadrila pochybnosti aj šéfka Nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petkova. „Firma, ktorá obchoduje so štátom, by nemala dlhovať na daniach, voči sociálnej ani zdravotnej poisťovni,“ uviedla k téme.
Nemajú oddelenie
Ereport kontaktoval spomínanú firmu, či vie sprostredkovať dokument o tom, že nemalú dlžobu uhradili. „Na všetky relevantné aj menej relevantné otázky sme trpezlivo odpovedali šesť dní,“ odkázali nám. Ďalej pokračovali naozaj svojsky. „Naša obchodná spoločnosť nemá špecializované oddelenie, ktoré by sa mohlo aj naďalej venovať výhradne odpovedaniu na neustále sa opakujúce otázky,“ reagovali. Firma, ktorá robí miliónový biznis so štátom, by si snáď jednu účtovníčku, ktorá je schopná predložiť doklad o úhrade dlhu mohla nájsť.
Kurióznym je napríklad aj ďalší biznis väčšinového majiteľa firmy Petra Krajčoviča. Premiérovým dcéram Rebeke a Kláre sa dostalo vzdelania v trnavskej súkromnej škole Besst. Na tom by nebolo nič zvláštne, ak by na jej čele nestál práve Peter Krajčovič, ktorý zároveň stojí aj v popredí firmy Eurolab Lambda. Tá vďaka vláde Igora Matoviča zabezpečila dodávku testov na Covid-19 v hodnote 39 miliónov eur bez DPH.
Zaujímavosťou je tiež fakt, že v minulosti sedela v Rade rodičov, ktorá je podľa stránky školy označená ako „management školy“, manželka Igora Matoviča Pavlína.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ďalšia firma s dlhom v službách štátu? Dodala rukavice za státisíce