eReport.sk
Matovič
Foto: tasr

Ďalšia náhoda? Biznismen ryžuje na štátnej zákazke s testami. Do jeho školy chodia premiérove dcéry


Zaujímavá zhoda náhod! Igor Matovič len včera oznámil veľký plán celoplošného testovania obyvateľov Slovenska, a ihneď táto vízia vzbudia vášnivú polemiku. Viacero otáznikov visí aj nad firmou Eurolab Lambda, ktorá na štátnej megazákazke zarobí milióny. EReport.sk si posvietil na majiteľa firmy, ktorej sa pošťastilo dostať k superkšeftu a zistil, že môže mať prekvapivo blízko k šéfovi vládneho kabinetu.

Tá Trnava je naozaj  malá! Vláda trnavského rodáka Igora Matoviča vybrala na realizáciu obrovského štátneho biznisu zhodou náhod práve trnavskú akciovku Eurolab Lambda. Ale tu náhody nekončia. Väčšinový majiteľ firmy okrem iného má pod palcom aj trnavskú súkromnú základnú školu. Áno, a zhodou okolností ju podľa oficiálnych záznamov nenavštevoval nikto iný, ako ratolesti Igora Matoviča.

Prepojenie na podnikateľovu školu

Premiérovým dcéram Rebeke a Kláre sa dostalo vzdelania v trnavskej súkromnej škole Besst. Na tom by nebolo nič zvláštne, ak by na jej čele nestál Peter Krajčovič, ktorý zároveň stojí aj v popredí firmy Eurolab Lambda, ktorá vďaka vláde Igora Matoviča zabezpečí dodávku testov na Covid-19 v hodnote 39 miliónov eur bez DPH.

V hodnotiacej správe školy Besst zo školského roka 2017/2018 je Rebeka Matovičová vedená ako “úspešný riešiteľ“ biologickej olympiády v okresnom kole.  Sestra Klára, taktiež figuruje v hodnotiacej správe školy, no tentokrát zo školského roku 2015/2016, ako výherkyňa druhého miesta študentskej súťaže „Putujeme za ľudovou piesňou“. Mená Matovičových dcér taktiež svietia aj v minuloročnom rebríčku hodnotení logickej olympiády. Aj podľa tohto dokumentu študujú na spomínanej škole.

Konateľom súkromnej školy Besst je väčšinový majiteľ spoločnosti Eurolab Lambda Foto: internet

Známa firma

Samotná firma Eurolab Lambda vznikla v roku 2003 a eReport.sk už upozornil, že pri jej názve stále svieti dlžoba voči Sociálnej poisťovni vo výške viac ako 17-tisíc eur. Šéf Správy štátnych hmotných rezerv SR Ján Rudolf však tvrdí, že firma dlh zaplatila a až potom sa s ňou podpísala zmluva. Pachuť neférovosti ale napriek tomu ostáva. Samotná firma je rozdelená medzi deviatich vlastníkov, no väčšinový podiel a to 51 percent vlastní práve spomínaný Peter Krajčovič. Podľa Finstatu je zároveň konateľom materskej školy Besst. Ereport.sk sa opýtal kancelárie úradu vlády, či sa Peter Krajčovič pozná s premiérom, no do uzávierky neodpovedali. Článok budeme po získaní vyjadrenia aktualizovať.

Štátny biznis

Eurolab Lambda môže otvárať šampanské! Štát, konkrétne, Správa štátnych hmotných rezerv, uzavrela zmluvu na dodanie skríningových testov na diagnostiku nového koronavírusu s tromi firmami. Spoločnosti by si tak mali za megadodávku 13 miliónov testov dokopy pripísať na účet 52,3 milióna eur.

Jednou z trojice firiem je aj Eurolab Lambda a.s. Práve jej odklepli dodanie najväčšieho množstva testov, a to desať miliónov kusov. Správa štátnych hmotných rezerv za ne tak zacvaká 39,5 milióna eur bez DPH.

Foto: tasr, internet

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ďalšia náhoda? Biznismen ryžuje na štátnej zákazke s testami. Do jeho školy chodia premiérove dcéry

KOMENTOVALI STE: