eReport.sk
Prezidentka SR Zuzana Čaputová
Prezidentka SR Zuzana Čaputová. Zdroj: tasr

Čaputovej podozrivé správanie! Môžu Američania za (ne)vymenovanie veľvyslanca na Kube?


Pri osobnom rozhovore úsmevy a príjemné vystupovanie, ktoré si pochvaľoval aj samotný diplomat, no následne tvrdý šok v písomnej forme. Prezidentka SR Zuzana Čaputová v osobnom rozhovore s diplomatom Jánom Gáborom vraj neprejavovala žiadne výhrady voči jeho osobe. O nejaký čas na to, však poslala ministerstvu zahraničných vecí písomné stanovisko, v ktorom diplomata odmieta vymenovať a to s jedinou argumentáciou: využíva svoje ústavné právo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Prezidentka SR Zuzana Čaputová.
  2. Prezidentka Zuzana Čaputová (vpravo) ako turistka.
  3. Pavol Minár v štúdiu spravodajskej televízie.
  4. Milosrdná Čaputová?
  5. Na kombosnímke zľava Igor Matovič a Zuzana Čaputová.

„O niekoľko dní po osobnom rozhovore s Gáborom prezidentka telefonovala ministrovi, aby mu oznámila nesúhlas s jeho vymenovaním. Príčinu nešpecifikovala, iba stroho konštatovala, že využíva svoju ústavnú právomoc,“ povedal jeden z dvoch zdrojov, ktoré o celej záležitosti informovali denník Pravda.

Strohá reakcia prezidentského paláca

Novinári sa v tejto súvislosti rozhodli kontaktovať aj prezidentskú kanceláriu a Ministerstvo zahraničných vecí SR. Od oboch sa však dočkali len strohej odpovede, ktorá naznačuje, že sa k predmetnej záležitosti príliš nechcú vyjadrovať. „Prezidentka nezmenila názor a nedala ani žiadny predbežný súhlas s návrhom ministra,“ reagoval Čaputovej hovorca Martin Strižinec.

Pri svojej rýchlej reakcii však zabudol odôvodniť, prečo prezidentka v tomto prípade koná tak, ako koná a je už asi len na kreativite čitateľa, či za celou záležitosťou vidí ideologické a subjektívne dôvody, alebo nie. Nemá sa totižto jednať o hocijakú krajinu, ale o Kubu, ktorá má viac ako komplikované vzťahy s USA. Ministerstvo bolo vo svojej reakcii ešte stručnejšie: „Nebudeme na to reagovať,“ vyjadril sa hovorca ministerstva Juraj Tomaga.

Bola prezidentka na Gábora falošná?

Odpovede prezidentského paláca sa pri zvážení slov samotného diplomata zdajú byť zvláštne. „Moje osobné stretnutie s pani prezidentkou sa konalo vo veľmi príjemnom ovzduší. Krátky všeobecný rozhovor sa týkal krajiny destinácie, ktorú veľmi dobre poznám,“ poznamenal Gábor. Mohlo sa teda jednať o falošné správanie prezidentky, alebo si hlava štátu len na poslednú chvíľu rozmyslela svoj postoj?

„Postup prezidentky je nelogický i záhadný“

Ak by bola dodržaná zaužívaná prax, je takmer isté, že prezidentka musela o Gáborovom mene vedieť už dlhšie. „Šéf diplomacie návrh nominácie za veľvyslanca predbežne konzultuje s predsedom vlády a s hlavou štátu. Po udelení neformálneho predbežného súhlasu od oboch sa prezident (respektíve prezidentka) stretáva s kandidátom na krátky rozhovor. Pred stretnutím pritom disponuje všetkými relevantnými informáciami o ňom,“ vyjadril sa zdroj, ktorý pre citlivosť celej kauzy nechce byť menovaný.

Celý proces má pri tom zabezpečiť, že prezidentke budú do paláca prichádzať len profesionáli s nespochybniteľnou osobnou integritou a bezúhonnosťou: „Vyskytli sa len zriedkavé prípady, keď v minulosti prezidenti nesúhlasili s nomináciou z rôznych dôvodov. Tento nesúhlas bol však z Grasalkovičovho paláca tlmočený zásadne a vždy pred plánovaným stretnutím s kandidátom, lebo také stretnutie by už nedávalo žiadny zmysel. Postup prezidentky je preto nelogický i záhadný.“

Diplomat je pri tom svojou profesionalitou a dobrými výsledkami vyslovene povestný. Najvyššie štátne vyznamenanie dostal napríklad od rumunského prezidenta Klausa Iohannisa. V čase, kedy pôsobil v Írsku, počas jedného roka navštívili krajinu všetci slovenskí najvyšší ústavní činitelia. Vzdelanie získal v Prahe a vo Viedni.

Relevantný problém pravdepodobne neexistuje

Odmietnutie Gábora Čaputovou pôsobí až zarážajúco s prihliadnutím na jeho celoživotnú profesijnú kariéru, bezúhonnosť i nestraníckosť. Od vzniku samostatnej Slovenskej republiky nepretržite pracuje v diplomatickej službe štátu. „S jeho prácou boli spokojní všetci doterajší prezidenti. Počnúc Michalom Kováčom, končiac Andrejom Kiskom,“ podotkol nemenovaný zdroj. Gábor viedol aj zastupiteľské úrady vo Washingtone a v Havane. Podľa dostupných informácií bol celý život apolitický a nevenoval sa ani mimovládnym organizáciám, alebo podnikaniu.

Bývalý minister kritizuje prezidentku

Pri spôsobe, akým sa jednotlivé zdroje z diplomacie vyjadrujú o celom prípade, hlavne čo sa týka požadovanej anonymity, sa otvára otázka, či Čaputovej nemohol byť vyjadrený názor americkej ambasády a či ten nie je pôvodom náhlej zmeny postoja prezidentky. Pre USA je totižto Kuba stále veľmi citlivou témou.

„Všetky okolnosti nasvedčujú, že išlo o mimoriadne netransparentný proces. S pravdepodobnosťou, ktorá hraničí s istotou, to nebolo suverénne rozhodnutie hlavy štátu. Čo to znamená? Jedine to, že prezidentka, ktorá je najvyšším ústavným činiteľom, podľahla tlaku niekoho alebo skupiny osôb, čo sa rozhodli Gáborovi za niečo pomstiť,“ povedal exminister, ktorý si želá zostať v anonymite.

Reagoval aj niekdajší úspešný diplomat

Jeden z bývalých úspešných diplomatov, ktorý taktiež požiadal o anonymitu, sa k celej záležitosti vyjadril nasledovne: „Vzhľadom na Gáborovu nespochybniteľnú profesionálnu diplomatickú kariéru trvajúcu tak dlho ako samostatná Slovenská republika, ktorej záujmy s veľkým nasadením presadzoval, si o. i. spoluautor textu základnej zmluvy s Maďarskom určite zaslúžil dostať aspoň vysvetlenie o dôvodoch zmeny rozhodnutia pani prezidentky. Ostáva len veriť, že toto rozhodnutie nemá nič spoločné s knihou s názvom Život národa je večný/Sto rokov od Trianonu, ktorej je spoluautorom a ktorá sa stala predmetom kritiky v maďarských akademických, diplomatických a politických kruhoch, lebo rozbíja maďarskú mytológiu takzvanej veľkej trianonskej krivdy.”

Zdroj: pravda.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čaputovej podozrivé správanie! Môžu Američania za (ne)vymenovanie veľvyslanca na Kube?

Odoberať
Upozorniť na
15 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: