Známy novinár, komentátor verejného diania a publicista Dag Daniš si myslí, že nominácia vlády Eduarda Hegera (OĽANO) na post ministra hospodárstva nie je vhodná. Karel Hirman, ktorý sa po odobrení prezidentkou SR Zuzanou Čaputovou pravdepodobne už čoskoro stane ministrom, je podľa neho mimovládny aktivista, ktorému pojmy ako slovenský záujem nič nehovoria. Firmám sťažujúcim sa na nedostatok ropy mal v minulosti odkázať, že je to ich problém a nech si ju zoženú.
Mohlo by vás zaujímať:
„Nápad posadiť do funkcie ministra hospodárstva proamerického aktivistu pôsobí ako zlý vtip. Karel Hirman nie je len ´expert na energetiku´. Je jednou z hlavných tvárí mimovládnej organizácie Slovenská spoločnosť pre zahraničnú politku (SFPA). Zakladala ju Magda Vášáryová s finančnou podporou Spojených štátov a Británie. Úlohou SFPA bolo presadzovať na Slovensku a v Európe atlantické (americké) záujmy,“ upozorňuje Daniš pre Štandard. „Hirman tiež pôsobil ako poradca premiérky Radičovej, ukrajinského premiéra a nakoniec aj koalície PS-Spolu. Ako ´energetický analytik´presadzoval obmedzenie obchodu Európy s Ruskom. Tvrdú líniu podporoval ešte pred vojnou na Ukrajine (2014). Ako podnikateľ má väzby na biznis na Ukrajine,“ dodal.
Ak chcú firmy ropu, majú si ju vraj zohnať
Daniš zároveň upozorňuje na Hirmanove vyjadrenia, ktoré znejú v kontexte jeho kandidatúry na ministerský post relatívne nebezpečne. Hrozí snáď Slovensku, že štát ponechá energetiku len čisto na voľnú ruku trhu? „Hirman prekvapil vedenie Slovnaftu už na jar. Vyhlásil, že zabezpečenie ropy nie je problém štátu, ale problém súkromných firiem, ktoré ju potrebujú. Kto chce ropu, nech si ju zoženie,“ konštatuje Daniš.
„Premotivovaný aktivista“
Vhodné vraj nie je ani to, aby aktivisti zastávali tie najvýznamnejšie funkcie a aby od nich záviseli podstatné rozhodnutia štátu.
„Premotivovaný aktivista z tretieho sektora môže byť užitočný ako poradca. No zásadné rozhodnutia by mali robiť politici, respektíve tí, ktorí rozumejú termínom ako slovenské záujmy či domáca politická zodpovednosť. A medzi nich lobisti a aktivisti z atlantických mimovládok určite nepatria. Jadro problému je v tom, že pri energetickej kríze nie sú záujmy Spojených štátov a Európy totožné. Alebo inak: Západ netvoria len Američania, ale aj my, Európania,“ uviedol.
„Politika tvrdej línie nepoškodzuje len Rusko“
Vzhľadom na Hirmanovu minulosť sa dá len ťažko očakávať, že by sa ako minister snažil napraviť komplikované energetické vzťahy Slovenska s Ruskom. Jeho línia by mala byť presne opačná, na čo však môžu opäť doplatiť peňaženky bežných ľudí.
„Politika tvrdej línie nepoškodzuje len Rusko, ale aj európsku ekonomiku. A európsku menu. Európanom hrozí ešte prudší rast cien, nedostatok energií, vymazanie dvadsiatich rokov rastu, strmý pád životnej úrovne. A spolu s tým sociálna kríza a podľa niektorých analytikov aj možný koniec EÚ,“ tvrdí Daniš. „V európskom záujme je podpora Ukrajiny, no nie za akúkoľvek cenu. Rozsah obchodných sankcií nemôže byť (a ani nie je) maximálny,“ dodal.
Redakcia portálu eReport sa nemusí stotožňovať so všetkými zverejnenými názormi, našou úlohou je informovať.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Dag Daniš upozornil: Nápad posadiť do funkcie ministra proamerického aktivistu pôsobí ako zlý vtip!