Strata čuchu je jedným z hlavných syndrómov COVIDU-19. Veľa vyliečených pacientov sa sťažuje, že trvá veľmi dlho, než sa im zmysel vráti do pôvodného stavu pred nákazou. Britský otorinolaryngológ a olfaktológ Carl Philpott varoval, že návrat čuchu do normálu môže trvať až tri roky.
Lekár pre denník Daily Mail uviedol, že u niektorých pacientov počas covidu-19 dôjde k hlbšej invázii vírusu do mozgu, čo spôsobuje, že sa im čuch vracia pomalšie. Výskumy zatiaľ evidujú 5 percent ľudí, ktorým sa zmysel plne neobnovil ani rok po prekonaní choroby. Svetoví experti navyše stále nevedia, prečo ľudia nakazení covidom prichádzajú o čuch a neexistuje ani žiadna liečba tejto diagnózy. Strata čuchu alebo jeho oslabenie sa odborne nazýva anosmia.
Hlbšie vnikol do mozgu
Niektorí ľudia sa tiež stretávajú s posunom vnímania rôznych pachov. U mnohých prípadov covidu s ľahším priebehom býva strata čuchu tým najzávažnejším príznakom. Carl Philpott, ktorý pôsobí pri výskumnej vysokej škole University of East Anglia v meste Norwich, uviedol, že pacienti s ťažkou anosmiou sa môžu zotavovať niekoľko rokov, odhaduje, že zhruba 3 roky.
„U pacientov s dlhodobou stratou alebo zmenou čuchu existuje pracovná hypotéza, že došlo k hlbšiemu preniknutiu vírusu do mozgu,“ komentoval špecialista. Svoju teóriu založil na základe štúdií röntgenových snímok mozgov pacientov, ktorí zomreli na SARS.
Koronavírus vedcov stále prekvapuje:
„Samozrejme jasné závery ešte nemáme,“ prízvukoval. Philpott ďalej spomenul množstvo štúdií, ktoré sa problematikou zaoberajú. Podľa jednej z nich 86 percent ľudí, ktorí sa nakazia covidom, prejdú dočasnou stratou čuchu. Z tohto množstva sa asi 80 percentám do niekoľkých mesiacov zmysel zase vráti.
5 percent ľudí rok bez čuchu
Menšia skupina pacientov sa však stretáva s pomalým návratom čuchu. Štúdia publikovaná v júni 2021 hovorí o tom, že okolo 5 percent ľudí sa čuch nevrátil ani po roku od choroby. Jednou z týchto pacientiek je tiež Sophia Ankelová, novinárka denníka Insider, ktorá mala možnosť spovedať britského špecialistu Philpotta.
Ankelová sa nakazila hneď na začiatku pandémie v marci 2020 a od tej doby má problémy s čuchom. „Je to úplne bizarná skúsenosť, v tej dobu to bolo ešte viac nereálne, pretože strata čuchu alebo chuti ešte nepatrili medzi oficiálne príznaky covidu,“ uviedla novinárka. „Keď som 3 mesiace po uzdravení začala aspoň niečo cítiť, bola som nadšená. Ale nie je to, čo to bývalo,“ dodala.
Čuch treba trénovať
Ankelová priznala, že čuch stále nemá v poriadku a zmenilo sa aj jej vnímanie pachov – väčšina vecí jej zaváňa ako pot alebo odpadky. „Keď sú ľudia znechutení napríklad aj pachom jedla, môže to byť dosť problematické, a to nielen z nutričného hľadiska,“ komentoval ťažkosti redaktorky Philpott. Podľa neho by toto zmätenie zmyslov mohlo viesť aj k depresii.
Philpott odporúča pacientom s týmito ťažkosťami čuchovú terapiu, ľudia by si mali čuchať k silným príjemným pachom ako ruže alebo citróny. „Všeobecná skúsenosť ukazuje, že sa časom dá čuch vytrénovať,“ zdôraznil doktor.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Covid zasahuje aj mozog a vniká hlboko! Čuch sa môže vrátiť až za tri roky, odhalil lekár