eReport.sk
Bolesť hlavy.
Ilustračné foto: shutterstock.com

Prekonali ste covid a máte problémy s pamäťou či bolesť hlavy? Vedci šokujú!

Kororonavírus môže zrejme infikovať aj mozgové bunky a spôsobiť tak neurologické a psychologické ťažkosti, na ktoré sa mnohí pacienti sťažovali. Vyplýva to z výskumu holandských vedcov, ktorého výsledky zverejnili vo štvrtok, informovala agentúra AFP.

„To, čo sme videli, sa podobalo tomu, že infekcia SARS-CoV-2 len zriedka vedie k ťažkej encefalitíde (zápal mozgu), počas ktorej sa vírus nekontrolovateľne šíri mozgom,“ uviedla virologička Debby van Rielová.

Vírus dokáže vstúpiť do mozgu cez čuchový nerv

Koronavírus môže podľa vedcov zrejme vstúpiť do mozgu prostredníctvom čuchového nervu. „Skutočnosť, že SARS-CoV-2 možno dokáže vstúpiť do mozgu prostredníctvom čuchového nervu, následne lokálne infikovať bunky a spôsobiť zápalovú reakciu, môže rozhodne prispieť k neurologickým ťažkostiam,“ uviedla Rielová.

Čo presne sa však stane s vírusom po tom, ako vstúpi do mozgu, zatiaľ nie je jasné. Podľa Rielovej je potrebný ďalší výskum. Jej vedecký tím totiž skúmal vírus v mozgových bunkách len krátko a zameral sa tiež len na limitovaný počet takýchto buniek.

Písal o tom aj prestížny časopis Lancet

Mnoho pacientov, ktorí sa vyliečili z ochorenia COVID-19, hlásilo po vyzdravení nejaké neurologické alebo psychické ťažkosti ako problémy s pamäťou, bolesť hlavy a veľmi zriedkavo aj psychózu alebo zápal mozgu, uvádza AFP.

Podľa štúdie zverejnenej vo vedeckom časopise Lancet v apríli jednému z troch ľudí nakazených koronavírusom diagnostikovali do šiestich mesiacov od nakazenia jednu z týchto porúch.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Prekonali ste covid a máte problémy s pamäťou či bolesť hlavy? Vedci šokujú!

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti