eReport.sk
vakcína, covid, očkovanie, peniaze
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

COVID-19 stál poisťovne milióny

Zdravotné poisťovne zaplatili vlani za očkovanie proti ochoreniu COVID-19 vyše 49 miliónov eur. Vyplýva to zo správy Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS) o stave vykonávania verejného zdravotného poistenia.

Za diagnostiku COVID-19, teda antigénové a PCR testovanie, uhradili zdravotné poisťovne viac ako 95,8 milióna eur. Preplatili takmer 2,4 milióna PCR testov a viac ako 383.000 antigénových testov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. koronavírus, svet, rúško, nákaza, covid
  2. K poklesu základného očkovania proti osýpkam
  3. Americké ministerstvo energetiky dospelo k záveru, že pandémia COVID-19 vo svete nastala v dôsledku úniku vírusu z laboratória v Číne.
  4. Vstup do Fakultnej nemocnice v Nitre.
  5. Peniaze, bankovky, eurá
  6. Generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus.

Po vypuknutí pandémie koronavírusu zaviedli zdravotné poisťovne nové kódy výkonov – cielené vyšetrenie pacienta s respiračným syndrómom pri pandémii COVID-19 a vyšetrenie pacienta s potvrdeným ochorením COVID-19. „Počas roku 2021 uhradili zdravotné poisťovne za tieto výkony sumu 625.000 eur,“ ozrejmil ÚDZS.

Zaviedli sa tiež nové príplatkové výkony pre odbornosť gastroenterológia. Išlo o použitie osobných ochranných pracovných prostriedkov a dezinfekciu pred a po endoskopickom výkone počas pandémie COVID-19. Zdravotné poisťovne za to vlani zaplatili viac ako štyri milióny eur.

ÚDZS v správe tiež upozornil, že nemocniciam počas pandémie hradili zdravotné poisťovne vopred dohodnuté paušálne platby. „Reprofilizácia nemocníc či počty pacientov na COVID oddeleniach neboli nijakým spôsobom zohľadnené,“ podotkol úrad. Dodatočné náklady nemocníc spojené s pandémiou im podľa ÚDZS čiastočne refundovalo ministerstvo zdravotníctva formou hospodárskej mobilizácie.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

COVID-19 stál poisťovne milióny

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie