eReport.sk
inaugurácia prezidenta, v sobotu sa stane prezidentom Peter Pellegrini
inaugurácia prezidenta, FB Peter Pellegrini

Čo čaká nového prezidenta?


15.  júna bude inaugurácia, v poradí šiesteho prezidenta Slovenskej republiky. Bude ním Peter Pellegrini, ktorý vyhral prezidentské voľby 06.04.2024 so ziskom takmer 1,41 milióna hlasov (53,12%). 

Počas ceremoniálu zloží sľub (presne formulovaný Ústavom SR) pred poslancami  Národnej rady SR do rúk predsedu Ústavného súdu. Inaugurácia prezidenta je najvyšší štátny akt, keďže zvolený kandidát sa stáva najvyšším ústavným činiteľom a zastupuje krajinu navonok. Celý ceremoniál má prísne pravidlá protokolu a zúčastňujú sa na ňom najvýznamnejší predstavitelia štátu a cirkvi, ako aj zástupcovia iných krajín- či už osobne alebo prostredníctvom veľvyslancov. Inaugurácia nápadne pripomína korunováciu kráľov – a v podstate tam má aj historicky svoje korene. S najdôležitejším rozdielom – kráľa si „vyberal Boh“ a prezidenta si vybrali občania v demokratickej voľbe. 

Kto je Peter Pellegrini?

Narodil sa 6. októbra 1975 v Banskej Bystrici, absolvoval Ekonomickú fakultu Univezity Mateja Bella v Banskej Bystrici a Ekonomickú fakultu Technickej univerzity v Košiciach. 

Politickú kariéru začal v roku 2002 ako 26-ročný, keď kandidoval do NRSR za stranu Smer SD, poslancom sa však v tomto volebnom období nestal. Jeho politická kariéra je veľmi bohatá: post predsedu NRSR zastával dvakrát, vo vláde Róberta Fica bol tajomníkom ministerstva financií, ministrom školstva, podpredsedom vlády pre investície a informatizáciu. Krátko zastával aj post ministra kultúry a od 15. marca 2018 bol vymenovaný za predsedu vlády SR. 

Post predsedu vlády zastával v turbulentnom období po vražde Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Napriek protestom a snahe vtedajšej opozície viedol vládu až do riadnych parlamentných volieb vo februári 2020. Krátko po parlamentných voľbách – v septembri 2020 – časť poslancov za stranu Smer SSD vytvorila nové politické zoskupenie – Hlas SD. Jeho predsedom sa stal Peter Pellegrini. Po voľbách v septembri 2023 vstúpila strana Hlas SD do koalície so Smerom SSD a SNS a vytvorili vládu. Peter Pellegrini sa stal po druhý raz predsedom NR SR.

Čo ho čaká po prevzatí mandátu prezidenta?

V predvolebnej kampani apeloval na slušnosť, jeho heslom bolo „chcem byť prezidentom ľudí, nie elít“. Do funkcie prezidenta nastupuje vo veľmi náročnom období, mesiac po atentáte na Róberta Fica. Situáciu najlepšie vystihol minister obrany a podpredseda vlády Róbert Kaliňák: „Slovensko je zranené“.Treba však povedať, že Slovensko je nielen zranené, je rozdelené na dva takmer nezmieriteľné tábory. Petra Pellegriniho na poste prezidenta Slovenskej republiky čaká sizyfovská práca; naplniť jeho vízie z predvolebnej kampane, kde apeloval na slušnosť a diskusiu nebude jednoduché, možno aj nemožné. 

Do budúcnosti mu možno zaželať len veľa síl, a vyjadriť nádej, že naozaj bude „prezidentom ľudí, nie elít“. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo čaká nového prezidenta?

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre