eReport.sk
Hillary Clintonová
Bývalá ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová tvrdí, že za rozširovanie NATO môže ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

Clintonová to zaklincovala: Putin môže za to, že sa NATO stále rozširuje!

NATO, ktoré bolo založené v roku 1949, má v súčasnosti 31 členov, pričom iba dve krajiny, USA a Kanada, sú mimoeurópske. Kto si pamätá obdobie krátko po roku 1989 vie, že rozpadom Varšavskej zmluvy bola uzavretá aj akási dohoda s Gorbačovom, že jej členovia nevstúpia do Severoatlantického paktu. A skutočnosť? Už sú tam takmer všetky. Aj preto vyznieva doslova farizejsky odkaz bývalej ministerky zahraničných vecí USA ruskému prezidentovi, že za rozšírenie aliancie NATO si môže on sám!

O vstupe do NATO rozhodujú občania?!

Bývalá ministerka zahraničných vecí USA Hillary Clintonová podľa TASR včera vo Washingtone vyhlásila, že rozširovanie aliancie NATO, ku ktorému došlo po vpáde ruskej armády na Ukrajinu, je dôsledkom rozhodnutí ruského prezidenta Vladimira Putina. Bývalá diplomatka v krátkom prejave na pôde ministerstva zahraničných vecí, kde bol v utorok odhalený jej oficiálny portrét, Putinovi odkázala: „Ľutujem, Vladimir, ale sám si si na vine“. Na slávnosti ju sprevádzal jej manžel, bývalý prezident USA Bill Clinton, a súčasný minister zahraničných vecí Antony Blinken, dodala agentúra AFP. Clintonová pripomenula, že rozšírenie NATO bolo vždy sporným bodom na rokovaniach s Ruskom. „Vždy sme hovorili, že nikto nie je nútený vstúpiť do NATO“, že o tom rozhodujú občania tej-ktorej krajiny.

Ľutujem, Vladimir, ale sám si si na vine.

Hillary Clintonová, exministerka zahraničných vecí USA

Agentúra AFP uviedla, že ruský prezident čiastočne využil rozšírenie NATO o štáty východnej Európy a perspektívu prípadného členstva Ukrajiny ako zámienku na ospravedlnenie invázie na ukrajinské územie, ktorá sa začala vo februári minulého roku. Táto vojna rozpútaná Ruskom vyvolala masívnu podporu Ukrajiny zo strany Západu, ale aj záujem Fínska a Švédska o zmenu svojho neutrálneho štatútu a o vstup do aliancie NATO. AFP dodala, že keď Hillary Clintonová v roku 2009 nastúpila ako šéfka americkej diplomacie v administratíve prezidenta Baracka Obamu, pokúšala o tzv. reštart vzťahov medzi Washingtonom a Moskvou, narušených rok pred tým intervenciou ruskej armády v Gruzínsku.

Related Posts

  1. Toto nie je biznis!
  2. Podľa Lavrova Zelenský zlyháva

Vzťahy medzi oboma mocnosťami sa opäť zhoršili po návrate Putina do Kremľa v roku 2012 – staronový ruský prezident totiž vtedy Clintonovú obvinil, že podnecuje a podporuje demonštrácie ruskej opozície, ktorá odmietla uznať výsledky parlamentných volieb a víťazstvo v nich prokremeľskej strany Jednotné Rusko. Clintonovú ako kandidátku demokratov v prezidentských voľbách v roku 2016 porazil republikán Donald Trump. V súvislosti s tým sa objavili obvinenia, že na priebeh hlasovania a jeho výsledky malo vplyv Rusko. Mimochodom, všetky členské štáty s výnimkou Islandu majú vlastné ozbrojené sily a tri členské štáty (USA. Veľká Británia, Francúzsko) vlastnia aj nukleárne zbrane.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Clintonová to zaklincovala: Putin môže za to, že sa NATO stále rozširuje!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php