tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Kardinál Jozef Tomko zomrel vo veku 98 rokov. Foto: tasr

Cirkev sa pripravuje na pohreb kardinála Tomka. Do Ríma odcestuje delegácia

Cirkev na Slovensku sa pripravuje na pohreb kardinála Jozefa Tomka, ktorý zomrel v pondelok (8. 8.) v Ríme. Do Večného mesta odcestuje vo štvrtok (11. 8.) delegácia biskupov pod vedením bratislavského arcibiskupa metropolitu Stanislava Zvolenského a košického arcibiskupa metropolitu Bernarda Bobera.

Vo Vatikáne sa začne posledná rozlúčka o 11.00 h. Pohrebnú svätú omšu pri Oltári katedry v zadnej lodi Baziliky sv. Petra bude podľa KBS celebrovať dekan Kardinálskeho kolégia, kardinál Giovanni Battista Re spolu s kardinálmi, arcibiskupmi a biskupmi. Obradu posledného odporúčania a rozlúčky bude predsedať pápež František.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Pozostatky kardinála Jozefa Tomka sú už na Slovensku. Lietadlo s rakvou priletelo vo štvrtok 11. augusta 2022 z Vatikánu na bratislavské letisko M. R. Štefánika.
  2. Kardinál Jozef Tomko na snímke z júna 2016.
  3. Kardinál Jozef Tomko na snímke z júna 2016.


Vo Vatikáne bude pohreb kardinála realizovaný podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. „Svätá omša bude v latinčine a taliančine s liturgickými rúchami tmavočervenej farby. Pápež František oblečený v pluviáli, liturgickom plášti, záverečné modlitby prednesie nad rakvou položenou na dlažbe, respektíve na rozprestretom koberci,“ priblížila KBS.

Kardinál Giovanni Battista Re, ktorý bude pri omši celebrantom z titulu svojej funkcie, bol spojený s kardinálom Jozefom Tomkom aj dlhoročným priateľstvom.

Po rozlúčke v Ríme prepravia pozostatky zosnulého kardinála lietadlom do Bratislavy. V piatok a v sobotu (12. – 13. 8.) budú vystavené k verejnej úcte v Katedrále sv. Martina, v nedeľu a v pondelok (14. – 15. 8.) budú v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Svätá omša s pohrebnými obradmi bude v utorok 16. augusta o 11.00 h. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Kardinál Jozef Tomko zomrel v pondelok v Ríme vo veku 98 rokov.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Cirkev sa pripravuje na pohreb kardinála Tomka. Do Ríma odcestuje delegácia

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku