tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Na snímke zosnulý kardinál Jozef Tomko a pápež František. Foto: KBS

Vo Vatikáne sa začala posledná rozlúčka so zosnulým kardinálom Tomkom. Záverečný obrad vykoná pápež František

Vo vatikánskej Bazilike sv. Petra sa vo štvrtok začala posledná rozlúčka so zosnulým slovenským kardinálom Jozefom Tomkom. Zádušnú omšu vedie kardinál Giovanni Battista Re a záverečný rozlúčkový obrad vykoná osobne pápež František.

Pohrebné obrady vo Vatikáne sa uskutočňujú podľa zvyklostí pri pohreboch členov kardinálskeho zboru. Omša sa slávi v latinčine a taliančine s liturgickými rúchami tmavočervenej farby. Pri oltári katedry v zadnej lodi baziliky ju spolu s kardinálmi, arcibiskupmi a biskupmi celebruje dekan kardinálskeho zboru. Tým je taliansky kardinál Re, ktorého s Tomkom spájalo dlhoročné priateľstvo.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Pozostatky kardinála Jozefa Tomka sú už na Slovensku. Lietadlo s rakvou priletelo vo štvrtok 11. augusta 2022 z Vatikánu na bratislavské letisko M. R. Štefánika.
  2. Kardinál Jozef Tomko na snímke z júna 2016.
  3. Kardinál Jozef Tomko na snímke z júna 2016.V závere eucharistického slávenia bude pápež František predsedať obradu posledného odporúčania (ultima commendatio) a rozlúčky (valedictio). Oblečený v liturgickom plášti pluviál osobne prednesie modlitby nad rakvou, ako ďalej informovalo tlačové stredisko Svätej stolice.

Na obradoch vo Vatikáne sa zúčastňujú aj slovenskí biskupi. Ako informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (KBS), ich delegáciu v talianskej metropole povedú bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

Po rozlúčke v Ríme prepravia pozostatky zosnulého kardinála slovenským vládnym lietadlom do Bratislavy. V piatok a v sobotu budú vystavené na verejnú úctu v Katedrále sv. Martina, v nedeľu a v pondelok v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Omša s pohrebnými obradmi bude v utorok 16. augusta o 11.00 h. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

Kardinál Jozef Tomko, ktorý bol najstarším členom kardinálskeho zboru a jediným slovenským kardinálom, zomrel 8. augusta v Ríme vo veku 98 rokov.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Vo Vatikáne sa začala posledná rozlúčka so zosnulým kardinálom Tomkom. Záverečný obrad vykoná pápež František

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku