eReport.sk
Morawiecki poriadne prestrelil
Čínsky prezident Si Ťin-pching. Foto: tasr/ap

Čína reaguje na úmysel Argentíny prerušiť s ňou vzťahy: Táto chyba vás bude stáť veľa!

 Argentína sa dopustí „vážnej chyby“, pokiaľ preruší vzťahy s Čínou, uviedla v utorok hovorkyňa čínskeho ministerstva zahraničných vecí Mao Ning. Reagovala tak na slová novozvoleného prezidenta Argentíny Javiera Mileia, ktorý vyhlásil, že odmieta rokovať s komunistami. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Boris Pistorius
  2. Zelensky pricestoval do Washingtonu

Sloboda a vrahovia..

Podľa Mao sa čínske vzťahy s Argentínou vyvíjajú dobrým smerom a Argentína by sa dopustila „vážnej chyby“, pokiaľ by ich prerušila.

Milei kritizoval Čínu aj napriek tomu, že patrí medzi najdôležitejších obchodných partnerov Argentíny. Pred niekoľkými mesiacmi čínsku vládu prirovnal ku „vrahovi“ a vyhlásil, že obyvatelia Číny „nie sú slobodní“.

Nechcú ani do BRICS

Argentína je tiež jednou zo šiestich krajín, ktoré nedávno dostali pozvánku do bloku rozvojových ekonomík BRICS (Brazília, Rusko, India, Čína, JAR). Diana Mondinová, o ktorej sa hovorí ako o možnej ministerke zahraničných vecí v Mileiovej vláde, však vyhlásila, že Argentína sa nepridá do bloku, v ktorom je Čína a Rusko.

Taktiež uviedla, že v otázkach vývozu a dovozu Argentína „prestane komunikovať“ s vládami Číny a Brazílie.

Čínske štátne médiá doposiaľ tieto vyjadrenia zľahčovali. Varovali však, že odstavením Číny z trhu by najviac stratila Argentína.

Na slovo vzatý odborník..

Milei pracoval pred vstupom do politiky v roku 2020 ako ekonóm a televízny komentátor. Magazín Politico z jeho životopisu pripomína, že v minulosti pôsobil aj ako učiteľ tantrického sexu.

Počas kampane predniesol niekoľko bizarných výrokov. Napríklad tvrdil, že komunikuje so svojím mŕtvym psom a práve on mu poradil, aby kandidoval za prezidenta. V jednom rozhovore zase uviedol, že podporuje legalizáciu obchodu s ľudskými orgánmi. Na otázku, či podporuje aj predaj detí, odpovedal: Ako sa to vezme.“

Tento samozvaný „anarchokapitalista“ pred voľbami sľuboval radikálny obrat v argentínskej politike: chce zaviesť americký dolár ako zákonné platidlo, zrušiť centrálnu banku a mnohé ministerstvá a radikálne znížiť sociálne výdavky. V kampani vystupoval s motorovou pílou – naznačil, že takto chce zoštíhliť štát.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čína reaguje na úmysel Argentíny prerušiť s ňou vzťahy: Táto chyba vás bude stáť veľa!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php