eReport.sk
Chystá sa ďalší proces.
Na snímke z videa ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj (uprostred) počas súdneho procesu. Foto: TASR/AP

Navaľného najnovšie nebudú súdiť na súde, ale vo väzenskom tábore. Hrozí mu doživotie

Chystá sa ďalší proces. Moskovský súd na stredu naplánoval predbežné pojednávanie, na ktorom sa mali prerokovať technické otázky súvisiace s procesom s väzneným opozičným politikom Alexejom Navaľným, ale bez uvedenia dôvodu ho presunul na 6. júna. Informovali o tom v stredu agentúry DPA a AP.

Súd súčasne zamietol žiadosť Navaľného právnikov, aby dostali viac času na preskúmanie rozsiahlych materiálov k prípadu.

V tomto novom prípade je Navaľnyj obvinený z výziev na extrémizmus, financovania extrémizmu, založenia extrémistického spoločenstva, zapojenia neplnoletých do nebezpečných činov, rehabilitácie nacizmu a zo založenia mimovládnej organizácie zasahujúcej do práv občanov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Extrémizmus aj terorizmus.
  2. Nakazili ho úmyselne?
  3. Uväznený ruský disident Alexej Navaľnyj

Absurdné obvinenia

Ako informovala Navaľného hovorkyňa Kira Jarmyšová, ruskému opozičnému politikovi za to hrozí 30 rokov väzenia. Samotný Navaľnyj obvinenia súvisiace s extrémizmom odmietol ako „absurdné“.

Jarmyšová dodala, že nový proces s Navaľným sa nebude konať na súde, ale priamo vo väzenskom tábore IK-6, kde si politik momentálne odpykáva svoj trest.

Navaľnyj nedávno vyhlásil, že podľa vyšetrovateľa bude čeliť aj samostatnému súdnemu konaniu pred vojenským súdom, a to v súvislosti s obvineniami z terorizmu, za ktoré by mu potenciálne mohol hroziť doživotný trest.

Odpykáva si trest vo väzení s maximálnym stupňom stráženia

Štyridsaťšesťročný Navaľný, ktorý odhaľoval korupciu ruského vedenia a organizoval masové protesty, bol zatknutý v januári 2021 po návrate z Nemecka, kde sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou, z ktorej obvinil Kremeľ.

Navaľnyj najprv dostal trest 2,5 roka väzenia za porušenie pravidiel podmienečného trestu. Vlani bol odsúdený na deväťročný trest za podvod a pohŕdanie súdom. V súčasnosti si odpykáva trest vo väzení s maximálnym stupňom stráženia 250 kilometrov východne od Moskvy.

Nové obvinenia voči Navaľnému sa týkajú činnosti jeho protikorupčnej nadácie a výrokov jeho popredných spolupracovníkov. Jeho spojenci uviedli, že vznesené obvinenia spätne kriminalizujú všetky aktivity Navaľného nadácie od jej vzniku v roku 2011.

Navaľného blízky spolupracovník Ivan Ždanov uviedol, že vyšetrovatelia obvinenia revidovali, aby ich mohli spojiť s bombovým útokom, pri ktorom minulý mesiac v petrohradskej kaviarni zahynul ruský vojenský bloger Vladlen Tatarskij.

Dariu Trepovovú, 26-ročnú obyvateľku Petrohradu, ktorú vidno na videu, ako chvíľu pred výbuchom odovzdáva Tatarskému sošku, označili vyšetrovatelia za aktívnu podporovateľku Navaľného, pripomenula AP.

Na samotke

Počas výkonu trestu Navaľnyj strávil celé mesiace v malej cele pre jednu osobu, nazývanej aj „trestná“, a to za údajné disciplinárne prehrešky: za údajné nezapnutie si väzenského odevu, riadne nepredstavenie sa dozorcovi alebo neumytie si tváre v stanovenom čase.

Väznený Navaľnyj tiež veľmi často poukazuje na zlé podmienky svojho zadržiavania: už niekoľko mesiacov je takmer nepretržite zatvorený v cele s rozmermi 2×3 metre. Medzinárodní ľudskoprávni aktivisti v súvislosti s tým hovoria o mučení.

Bez náležitej lekárskej pomoci

Navaľného spolupracovníci a podporovatelia tiež obvinili väzenské orgány, že mu neposkytujú náležitú lekársku pomoc, a vyjadrili obavy o jeho zdravotný stav. V apríli vyslovili podozrenie, že Navaľného akútne problémy so žalúdkom môžu byť dôsledkom toho, že vo väzení mu podávajú malé dávky jedu.

Navaľného tím vyzval jeho priaznivcov, aby sa v nedeľu 4. júna, v deň jeho narodenín, zhromaždili v rôznych mestách v Rusku i v zahraničí a vyjadrili mu podporu.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Navaľného najnovšie nebudú súdiť na súde, ale vo väzenskom tábore. Hrozí mu doživotie

Odoberať
Upozorniť na
9 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php